Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie AC to rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą cieszyć się podwyższonym zakresem ochrony. Posiadacze autocasco mogą liczyć na odszkodowanie komunikacyjne zarówno w przypadku słuczki, jak i kradziezy samochodu. Polisa AC jest dobrowolna i może zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb właściciela pojazdu.

Ustalanie wysokości odszkodowania

Z uwagi na mocno zindywidualizowany charakter, oszkodowania komunikacyjne wynikające z ubezpieczenia AC są bardzo zróżnicowane. Ich wysokość zależy przede wszystkim od wielkości szkody. Pomimo tego, że terminologia firm ubezpieczeniowych jest dość rozbudowana, najczęściej spotykane są dwa określenia: szkoda całkowita lub szkoda częściowa.

Mówiąc o szkodzie całkowitej, mamy na myśli takie uszkodzenie pojazdu, którego naprawa wiąże się z kosztami przekraczającymi 70% jego wartości. Jeśli samochód uległ szkodzie całkowitej i nie nadaje się do dalszej eksploatacji, kierowca może liczyć na odszkodowanie komunikacyjne, którego wysokość odpowiada całkowitej wartości auta (oszacowanej w dniu zdarzenia). Od uzyskanej sumy odejmuje się jedynie pozostałości samochodu.

Po utrzymaniu odszkodowania na podstawie wystąpienia szkody całkowitej, ubezpieczenie AC właściciela pojazdu nie ma już mocy prawnej.

W przypadku wystąpienia szkody częściowej, a więc takiej której naprawa nie przekracza 70% wartości auta, właściciel pojazdu może liczyć na odszkodowanie w wysokości umożliwiającej jej usunięcie. Warto zaznaczyć, że uzyskana kwota nigdy nie przekroczy sumy całego ubezpieczenia.

Kwota odszkodowania komunikacyjnego z polisy AC może zostać wypłacona na dwa sposoby:

  • Rozliczenie gotówkowe – pieniądze trafiają na konto bankowe wskazane przez właściciela pojazdu
  • Rozliczenie bezgotówkowe – pieniądze z polisy AC trafiają bezpośrednio do firmy odpowiedzialnej za naprawienie pojazdu.

Kiedy ubezpieczyciel może zmniejszyć kwotę odszkodowania?

Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel może zmniejszyć kwotę odszkodowania lub całkowicie odmówić jego wypłaty. Takie rozwiązania mają zastosowanie wówczas, gdy kierowca był nietrzeźwy, stwarzał zagrożenie na drodze lub doprowadział do umyślnego spowdowania wypadku.

Ubezpieczyciel może również wypłacić pomniejszone AC wówczas, gdy stan samochodu kierowcy (np. braku ważnego przeglądu technicznego) miał bezpośredni wpływa na wystąpienie wypadku.

Jeśli potrzebna Ci pomoc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego z polisy AC, zgłoś się do specjalistów z NFO, którzy bezpłatnie przeanalizują Twój problem i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie.

Więcej informacji: http://www.nfo.com.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ