opony do samochodu dostawczego

Opony stanowią jedyny element wyposażenia samochodu, który ma styczność z nawierzchnią. Powinny zatem posiadać odpowiednie parametry, które sprawią, że poruszanie się autem będzie bezpieczne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pojazdem dostawczym, który każdego dnia pokonuje wiele kilometrów tras.

Wybierając zatem ogumienie do takiego rodzaju samochodu należy zwrócić szczególną uwagę na:

• parametry nośności,
• efektywność energetyczną,
• drogę hamowania.

Nośność opony uzależniona jest od ładowności pojazdu oraz dopuszczalnej masy całkowitej. Generalna zasada mówi, że im są one wyższe, tym wyższą nośnością cechować powinno się ogumienie. Na wyliczenie maksymalnej wartości parametru zastosować można proste równanie. Masę całkowitą auta dzielimy wówczas przez liczbę kół, jakie pojazd posiada. Opony powinny mieć nośność nieco wyższą od wyniku otrzymanego podczas wyliczeń. Dużą popularnością wśród użytkowników samochodów dostawczych cieszy się ogumienie wzmacniane, które oznaczane jest literą C.

Dane dotyczące efektywności energetycznej odnaleźć można na etykiecie informacyjnej dołączonej przez producenta ogumienia. W tym wypadku zastosowanie ma siedmiostopniowa skala, gdzie produkty najoszczędniejsze – posiadające najniższe parametry oporów toczenia – oznaczane są symbolem A, zaś najmniej efektywne ogumienie sygnowane jest literą G.

Niezwykle ważnym elementem we wszystkich autach dostawczych jest to, w jaki sposób samochód zachowuje się na śliskiej nawierzchni. Parametr ten również oznaczono siedmiostopniową skalą, od A do G. Pierwsza litera alfabetu wskazuje najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Brana pod uwagę prędkość wynosi 80 km/h. Różnica pomiędzy oponami zakwalifikowanymi do kategorii A w stosunku do tych z G może sięgać nawet kilkunastu metrów. Ma to zatem kolosalne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza podczas sytuacji awaryjnych.

Dokonując zakupu ogumienia do samochodu dostawczego kierować należy się nie tylko ceną, ale również jakością opon i tym, czy przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ