felgi

Dobór felg często jest procesem niezwykle trudnym. Pod uwagę wziąć należy bowiem wiele czynników. Jednym z nich są zmieniające się warunki atmosferyczne – największym wyzwaniem dla felg jest oczywiście zima. Jakie więc należy wybrać?

Zanim jednak dowiemy się, czy wybrać felgi aluminiowe czy stalowe, należy podkreślić fakt, iż dobrze jest posiadać ich dwa zestawy. Jeden przeznaczony do opon letnich i drugi do zimowych. Dlaczego? Przede wszystkim proces zakładania i ściągania felg z opon w pewnym stopniu prowadzi do ich zużycia. Nie są to wartości spore, jednak warto im tego oszczędzić. Poza tym, posiadanie oddzielnych felg sprawia, że nie musimy spędzać zbyt dużo czasu w warsztacie – zmiana opon będzie bowiem dużo szybsza.

Wśród kierowców zapanowała moda na zakładanie felg aluminiowych, które stają przez to dużo popularniejsze od swoich stalowych odpowiedników. Czy słusznie?

Felgi aluminiowe

Ma to przede wszystkim związek z kwestiami natury estetycznej. Rozwiązania aluminiowe często bowiem wyglądają ładniej i właśnie dlatego są tak często stosowane.

Pamiętać należy jednak o tym, iż w warunkach zimowych mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu. Wszystko przez to, że ich wytrzymałość drastycznie spada w niskich temperaturach, dlatego wszelkie kontakty z krawężnikiem mogą się zakończyć źle.

Bezdyskusyjną zaletą felg aluminiowych jest to, iż są one odporne na korozje. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich odpowiednio zabezpieczać. Jeżeli bowiem tego nie zrobimy, mogą one zmatowieć. Najlepiej aluminium zabezpieczyć poprzez malowanie proszkowe lub tak zwane chromowanie.

Felgi stalowe

Ich przewagą jest bez wątpienia większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko dzięki temu, iż stal jest elastyczne. Przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, felga wygnie się, co bardzo łatwo można naprawić.

Stal niestety jest bardzo podatna na korozję, która potrafi całkowicie zniszczyć jej powierzchnie. Mimo zabezpieczania felg, w pewnych sytuacjach materiał chroniący może ulec uszkodzeniu, co sprawi, że po jakimś czasie na stali pojawi się rdza. Kolejnym minusem felg metalowych jest fakt, iż bardzo łatwo przyczepia się do nich śnieg.

Mimo wszystko, felgi metalowe wydają się być lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że ich ewentualne uszkodzenie nie będzie wiązało się z koniecznością zakupu nowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ