Sporty motorowe pasjonują ludzi od początku boomu motoryzacyjnego. Już początek XX wieku przyniósł pierwsze wyścigi samochodowe, które skupiały wokół siebie wielu ludzi. Ówcześni dżentelmeni osiągali zawrotne jak na tamte czasy prędkości 90 mil na godzinę. Wydawać by się mogło, że to nic w porównaniu z dzisiejszymi osiągami motoryzacji, ale od tego wszystko się zaczęło…

Pierwsze wyścigi – pierwsze emocje

Pierwsze wyścigi czy rajdy samochodowe nie przypominały w niczym dzisiejszych imprez tego typu. Odbywały się one na samochodach, które były codziennie eksploatowane. Dopiero z czasem marki takie jak Mercedes zaczęły przygotowywać nowe modele z myślą o wygrywaniu wyścigów. To właśnie Mercedes jako jeden z gigantów motoryzacji praktycznie od początku uczestniczy w sportach motorowych. Jednym z pierwszych wyścigów, który wygrał samochód tego koncernu był wyścig z 1902 roku – Frankfurt Circuit Race. W tym roku odbył się inny ważny dla historii sportów motorowych wyścig – Paryż-Wiedeń.

Trzeba pamiętać o tym, że oprócz osiągów prędkości zmieniło się też wiele więcej, jeśli chodzi o sporty motorowe. Wiele zmian zaszło w bezpieczeństwie kierowców uczestniczących w wyścigach. Dawniej każda, nawet najmniejsza stłuczka groziła poważnymi konsekwencjami, w tym wybuchem pojazdu oraz śmiercią kierowcy. Dzisiaj samochody konstruowane są w taki sposób, by kierowca po wypadku mógł szybko z niego się wydostać lub w razie utraty przytomności inni mogli go szybko wyciągnąć z pojazdu.

Szybkość obsługi ma znaczenie

W wyścigach samochodowych, szczególnie w Formule 1 ogromne znaczenie ma szybkość obsługi w czasie pit stop. Obecnie wymiana opon oraz zatankowanie samochodu trwają kilka sekund. W latach pięćdziesiątych nie było tak łatwo – przystanek techniczny trwał nawet do 2 minut. Dzisiaj taki czas postoju jest niewyobrażalny…

Jeżeli chcesz przeczytać więcej ciekawostek dotyczących sportów motorowych wejdź na stronę www.motorsport.info.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ