Szkolenie kierowców

Dla większości z nas, nie będzie przesadą stwierdzenie, że egzamin na prawo jady, zwłaszcza jego część praktyczna, to jeden z najważniejszych, a przy tym jeden z najtrudniejszych egzaminów, które przed nami stawia życie. Odpowiednio przeprowadzone szkolenie kierowców, pod okiem doświadczonych instruktorów nauki jazdy, jest w tym kontekście bardzo ważne, nie tylko dlatego, że zwiększa nasze szanse na zdanie egzaminu na prawo jazdy możliwie w jak najkrótszym czasie. Ważne jest również dlatego, że odpowiednio szkoleni kierowcy są gwarancją bezpieczeństwa na naszych drogach, a to jest wartość bezcenna.

Po pierwsze teoria

Niestety teoria, jeśli chodzi o szkolenie kierowców, często traktowana jest „po macoszemu” i polega głównie na wyuczeniu się odpowiedzi na pytania testowe, zamiast na dążeniu do dogłębnego poznania przepisów prawa ruchu drogowego. Do wielu wypadków na polskich drogach dochodzi np. przez nieznajomość zasad poruszania się na tzw. skrzyżowaniach dróg równorzędnych, czy też rondach, przed którymi nie występują znaki ustąp pierwszeństwa przejazdu (tego typu miejsc jest wprawdzie coraz mniej, wciąż się jeszcze zdarzają w mniejszych miejscowościach).

Po drugie praktyka

Nie ukrywajmy, szkolenie kierowców do egzaminu na prawo jazdy, to przede wszystkim, praktyka. To dobrze, bo jak to mówią „praktyka, czyni mistrza”. Wszyscy pamiętamy jak niemal do znudzenia „tłukliśmy” zasady poruszania się po mieście, techniki parkowania tyłem, przodem czy równolegle, jazdę po łuku czy ruszanie pod górkę. Ale dobrze jest także, kiedy szkolenie kierowców obejmuje również zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w warunkach zimowych. Idealnie natomiast by było, gdyby w czasie szkolenia kierowcy uczyli się zasad kontrolowania pojazdu podczas wpadania w poślizg – sytuacji, która wielu kierowcom nie raz się zapewne przydarzyła. Taka nauka mogłaby przyczynić się do zachowania zimnej krwi podczas poślizgu, co pozwoliłoby być może zminimalizować straty.

Szkolenie kierowców
I Ty możesz szkolić kierowców

Wystarczy tylko spełnić pewne warunki:
1. Mieć prawo jady danego typu minimum 3 lata
2. Nie być karanym za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu drogowemu
3. Musi mieć odpowiednie, potwierdzone badaniami cechy psychofizyczne
4. Samemu ukończyć szkolenie – na instruktora
Nie wydaje się to takie skomplikowane, prawda? Pamiętać jednak należy, że osoby zajmujące się szkoleniem kierowców powinny być spokojna, opanowana i wykazywać pewien talentem pedagogiczny. Bez tych cech dobre szkolenie kierowców może okazać się bardzo trudne…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ