Dlaczego warto dbać o pióra samochodowych wycieraczek

Czyste szyby w aucie to gwarancja lepszej widoczności na drodze i tym samym mniejsze ryzyko drogowej kolizji, przypadkowego potrącenia pieszego, najechania na krawężnik lub przedmiot leżący na jezdni. Inwestycja w dobrej jakości pióra do wycieraczek samochodowych stanowi zatem przykład działania prewencyjnego, pozytywnie wpływającego na bezpieczeństwo podróży i komfort kierowcy.

Zadbaj o dobrą widoczność na drodze w czasie deszczu

Podstawową funkcją piór wycieraczek samochodowych jest szybkie usuwanie z powierzchni szyby spadających na nią kropli deszczu. Przy intensywnych opadach atmosferycznych tylko w pełni sprawne wycieraczki poradzą sobie z efektywnym usuwaniem nadmiaru wody, zapewniając kierowcy względnie dobrą widoczność, umożliwiając tym samym kontynuowanie jazdy podczas deszczu. Gdy pióra są już mocno zużyte, nie spełnią swojej funkcji. Na powierzchni szyby pojawią się pogarszające widzenie smugi. Zniszczone pióra do wycieraczek mogą również uszkodzić szybę, zwłaszcza jeśli nie pracują płynnie lub gdy są mocno zabrudzone. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie ich stanu, a w przypadku widocznego pogorszenia działania, szybka wymiana na nowe. Pióra wycieraczki najlepiej wymienić już wtedy, gdy na powierzchni szyby pojawią się pierwsze smugi. Jest to typową oznaką zużycia wycieraczki, która przestała przylegać do szyby całą swoją powierzchnią.

Najczęstsze przyczyny szybkiego uszkodzenia wycieraczek samochodowych

Pomijając naturalny proces degeneracji stosunkowo delikatnych gum, które odpowiadają za sprawne usuwanie wody z powierzchni szyby, do szybkiego zużycia samochodowych wycieraczek przyczynia się głównie ich niewłaściwa eksploatacja, w tym przede wszystkim ich uruchamianie, gdy szyba nie jest odpowiednio zwilżona. Pióra do wycieraczek są również wrażliwe na mróz i słońce. Gdy pozostawiamy auto na słońcu, na wiele godzin, szyba mocno się nagrzewa i przylegająca do niej wycieraczka może się odkształcać. W zimie największym problemem jest przymarzanie piór do szyby i uruchamianie wycieraczek, zanim szyba zostanie oczyszczona z warstwy lodu – gdy lód nie zdążył się jeszcze rozpuścić.

Przestrzegając zasad prawidłowej eksploatacji, nowe pióra do wycieraczek powinny służyć przynajmniej przez jeden/dwa sezony. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakich warunkach korzystamy z auta. W warunkach terenowych pióra zużywają się znacznie szybciej. Podczas jazdy miejskiej, gdy nie będziemy włączać wycieraczek przy suchej lub zamarzniętej szybie, markowe modele spokojnie powinny wytrzymać przynajmniej przez jeden sezon.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAuto skup Warszawa
Następny artykułRecenzja Renault Captur 2020

Fanatyk starych aut z duszą. Motoryzacją interesuje się od kiedy pamiętam.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ