Regularne wymiany oleju silnikowego są niezbędne, aby utrzymać jednostkę napędową samochodu w dobrym stanie. Czynność ta nie należy do skomplikowanych, więc wiele osób, zamiast zgłaszać się do warsztatu, wykonuje ją samodzielnie. W takiej sytuacji ważny jest zarówno wybór odpowiedniego miejsca, jak i prawidłowa utylizacja zużytego oleju. Jeśli nie wiesz, co z nim zrobić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Dlaczego odpowiednia utylizacja oleju jest ważna?
Zużyty olej silnikowy należy do odpadów niebezpiecznych, więc nie można go po prostu wyrzucić do kosza. Rozlany doprowadza do skażenia gleby oraz przenika do wód gruntowych i rzek. Nawet minimalna ilość jest szkodliwa dla środowiska i potrafi zatruć tysiące litrów wody. Zużytego oleju silnikowego nie można również pod żadnym pozorem spalać w domowym piecu. Do powietrza dostają się wtedy szkodliwe substancje, które mogą doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci domowników. Nic więc dziwnego, że prawo jasno określa, co powinniśmy zrobić z przepracowanym olejem silnikowym, a niestosowanie do tych zasad wiąże się z wysokimi karami.
Odwiedź warsztat i nie martw się zużytym olejem
Wymiana oleju w warsztacie lub ASO to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. W takiej sytuacji odpowiedzialność za pozbycie się szkodliwej substancji spada na pracowników zakładu, więc nie musimy się niczym martwić. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, zwłaszcza że wymiana oleju nie należy do drogich usług. Często zdarza się nawet, że jej koszt jest wliczony w cenę samego oleju i filtrów. Wizyta w dobrym warsztacie to oszczędność czasu oraz gwarancja na wymienione podzespoły i wykonane usługi.
W jakich miejscach wymieniać olej samodzielnie?
Mimo że za wizytą w warsztacie przemawia wiele argumentów, niektóre osoby nadal decydują się wziąć sprawy w swoje ręce. W takiej sytuacji należy pamiętać, że oleju samochodowego nie można wymieniać w dowolnym miejscu. Na starcie odpadają wszelkie publiczne parkingi! Ryzykować nie warto, bo poza szkodami dla środowiska, wyciek oleju czy innego płynu eksploatacyjnego może się wiązać ze sporym mandatem – nawet do 1500 zł. Wymianę najwygodniej przeprowadzić więc we własnym garażu lub wynajętym kanale samochodowym. Drugie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które często są porównywalne do skorzystania z usług warsztatu.
Co zrobić z zużytym olejem po wymianie?
W przypadku samodzielnej wymiany, prawo zobowiązuje nas do oddania zużytego oleju podmiotowi, który gwarantuje jego prawidłowe zagospodarowanie, czyli regenerację lub utylizację. Warto pamiętać, że przepracowany olej należy odpowiednio zabezpieczyć, czyli zlać do szczelnego kanistra lub butelki. Pojemnik można próbować oddać w warsztacie lub na stacji benzynowej, ale punkty te nie mają obowiązku przyjęcia od nas odpadu. Rozwiązaniem jest wizyta w siedzibie firmy specjalizującej się w utylizacji oleju. Niestety na terenie Polski działa ich tylko kilka. Osoby prywatne mogą również odwiedzić Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Bez problemu można w nich zostawić kilka litrów oleju czy opony z własnego samochodu, ale duże, przemysłowe ilości odpadów, np. z warsztatu samochodowego, mogą oznaczać konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty.
Jak często wymieniać olej?
Olej silnikowy pełni wiele ważnych funkcji: smaruje jednostkę napędową, zapobiega korozji, utrzymuje odpowiednią temperaturę podczas pracy i neutralizuje zanieczyszczenia. Regularne wymiany są niezwykle ważne dla prawidłowej pracy samochodu oraz zawartości naszego portfela – awaria silnika zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami. Przyjmuje się, że syntetyki należy wymieniać po przejechaniu 15 tys. km, a oleje mineralne po 10 tys. km. Warto przy tym wybierać produkty od renomowanych producentów, takich jak Castrol, Mobil czy Motul, które dają gwarancję wysokiej jakości.
Zbliża się pora wymiany oleju silnikowego w Twoim aucie? Koniecznie odwiedź nocar.pl! Znajdziesz u na oleje, żarówki, kosmetyki i wszystko inne, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania Twojego samochodu.
Zdjęcia: nocar.pl, unsplash.com, shutterstock.com