Jak kupić używany motocykl

Zakup używanego motocykla to najprostsza i najtańsza droga do posiadania swojego jednośladu. Zawsze jednak zakup używanego pojazdu wiąże się z ryzykiem kupna jednośladu, którego stan techniczny może być przykrym zaskoczeniem. Jak uniknąć takiej sytuacji? Jak kupić używany motocykl, który długo będzie cieszył nas sprawnością?

Gdzie kupować?

Używane motocykle na sprzedaż to oferta, którą można spotkać w wielu miejscach. Na rynku działa wiele firm zajmujących się sprzedażą takich motocykli, oczywiście także użytkownicy prywatni sprzedają swoje jednoślady, zamieniając najczęściej na lepsze. Gdzie warto kupować używane motocykle? Najmniej sensownym wyjściem jest kupowanie ich w firmach, które handlują motocyklami. Tam liczy się tylko zysk. Sprzedawcy bardzo często nie identyfikują się z motocyklistami, sami nie jeżdżą na motocyklach. Zakup w takich miejscach to spore ryzyko zakupu co najmniej przepłaconego.

Zakup od motocyklisty

Idealnym rozwiązaniem jest zakup motocykla od motocyklisty. Motocyklista zawsze dba o swój motocykl, serwisuje go, bo ma świadomość, że jazda niesprawnym motocyklem jest co najmniej ryzykowna. Najczęściej motocykliści użytkują swoje pojazdy co najmniej kilka lat, kupując od motocyklisty łatwo można poznać historię pojazdu. Ewentualne naprawy, historie wypadkowe. Zakup motocykla od motocyklisty to idealne rozwiązanie, mimo tego jednak warto pamiętać o tym, by zapoznać się ze stanem technicznym jednośladu.

Oględziny i pierwsza jazda

Bardzo ważne są oględziny nabywanego motocykla. Warto przyjrzeć się mu nie tylko pod kątem ewentualnych napraw mechanicznych, ale i pod kątem historii powypadkowych. Wszelkie otarcia widoczne na motocyklu, to sygnał, że mogło dojść do poważnego wypadku, który mógł doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, choćby pogięcia ramy motocykla. Tak samo zastanawiające są elementy świeżo malowane. Również może to świadczyć o tym, że motocykl brał udział w wypadku a sprzedający malując chce ukryć to przed kupującym. Motocykli z powypadkową historią nie warto nabywać, jest to bowiem spore ryzyko. Jazda próbna to także dobry pomysł, ale tylko pod warunkiem, że wiemy jak prowadzić motocykl. Przy zakupie pierwszego motocykla nie ma sensu, a wręcz może być niebezpieczna. O wiele lepiej w takiej sytuacji poprosić o jazdę próbna znajomego motocyklistę, a samemu jeździć już po zakupie jednośladu, powoli przyzwyczajając się do jego gabarytów i mocy. Oczywiście nie można także zapominać o tym, by sprawdzić dokumentacje i zgodność numerów ramy z danymi w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli wszystko jest w porządku a stan techniczny motocykla jest zadowalający, motocykl warto kupić.

Podsumowując

Zakup używanego motocykla od handlarzy to mniej sensowne rozwiązanie, od kupna jednośladu od motocyklisty, który użytkował sprzedawany jednoślad i zna jego historię. Zakup od motocyklisty to dobre rozwiązanie, również z innego powodu. Motocykliści bardzo często udoskonalają swoje pojazdy, upiększają je, zakup motocykla od motocyklisty to szansa kupienia motocykla sprawnego i niepowtarzalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ