wymiana wycieraczki

Podczas jazdy nie ma nic ważniejszego niż dobra widoczność. Wycieraczki samochodowe są niezbędnym elementem bezpieczeństwa każdego samochodu. Problem polega na tym, że ich żywotność bywa krótka – wiele w tym aspekcie zależy od konkretnego modelu, marki oraz sposobu użytkowania. Bez względu na wszystko, jedno jest pewne – te części eksploatacyjne wymagają wymiany co jakiś czas.

Najbardziej oczywistym powodem wymiany wycieraczek jest ich fizyczne zużycie lub zepsucie. Gdy nie są w stanie pracować płynnie i skutecznie – czas na kupno nowego kompletu. Większość ekspertów twierdzi, że aby utrzymywać dobrą widoczność podczas jazdy, pióra wycieraczek należy wymieniać co sześć-dwanaście miesięcy. Szczególnie wówczas, gdy często podróżujemy w zapylonych i zakurzonych warunkach lub próbujemy szybko usunąć lód za pomocą płynu do szyb oraz wycieraczek.

Przed zakupem

Głównymi sygnałami świadczącymi o tym, że wycieraczki są zepsute, jest pojawienie się smug wody na szybie, piskliwy dźwięk oraz inne widoczne objawy. Nowe wycieraczki samochodowe można kupić w każdym salonie samochodowym lub w sklepie online (a coraz częściej również w supermarketach). Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że dokładnie znasz rok, markę, model i inne parametry samochodu. Nie kupuj najtańszych lub najdroższych modeli – kup takie, które idealnie pasują do twojego auta. Wśród oferty salonów czy sklepów znajdziesz tak dużo rodzajów, że początkowo możesz mieć problem z dokonaniem wyboru. W tej sytuacji najlepiej wziąć do sklepu starą wycieraczkę – to pomoże wybrać właściwy zamiennik. Zazwyczaj z pomocą przychodzą też pracownicy sklepu, którzy zdiagnozują czego nam potrzeba.

Ważnym krokiem przy wymianie wycieraczek samochodowych jest sprawdzenie przedniej szyby pojazdu. Jeśli na szkle znajdują się pęknięcia, to mogą zostać uszkodzone też wycieraczki. W takich sytuacjach należy oddać samochód do serwisu i zlikwidować usterkę, zanim narazimy na zniszczenie nowe wycieraczki.

Nie próbuj samodzielnie zmieniać wycieraczek, jeśli nie masz doświadczenia

Sprawdzaj od czasu do czasu nie tylko wycieraczki samochodowe do przednich szyb – tylne są niemniej ważne. Kierowca musi widzieć, co się dzieje za pojazdem, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. I o ile wymiana piór w przednich wycieraczkach (zwłaszcza tych starszego typu) zazwyczaj nie nastręcza żadnych trudności, o tyle z tylną sprawa bywa bardziej skomplikowana. Dlatego jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać – nie ryzykuj i powierz to zadanie mechanikowi przy najbliższej wizycie w warsztacie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że sam możesz zadbać o to, by wycieraczki służyły ci nieco dłużej. Możesz utrzymać ich wydajność, jeśli będziesz regularnie czyścić szybę np. przy każdym tankowaniu. Poleca się także regularne wycieranie wycieraczek wilgotną szmatką, aby usunąć piasek i kurz.

Negatywne czynniki wpływające na wycieraczki samochodowe 

Zazwyczaj wycieraczki samochodowe wykonane są z plastiku, gumy i metalu. To czasami całkiem zaawansowany technologicznie mechanizm, jednak wciąż stosunkowo delikatny i podatny na uszkodzenia. Może pękać, stracić elastyczność, giąć się pod wpływem wody, kurzu, brudu, śniegu czy lodu. Słońce również ma negatywy wpływ na wycieraczki – przez nagrzewanie tracą elastyczność, co powoduje krzywiznę, która uniemożliwia pełny i precyzyjny kontakt z szybą. Dlatego nie zaleca się długotrwałego parkowanie pojazdu na zewnątrz w gorącym słońcu. Chłód również ma negatywny wpływ na żywotność wycieraczki samochodowej. Mróz powoduje, że guma staje się twarda i łamliwa – zwiększa się jej skłonność do pękania.

Z uwagi na to, że zarówno zimą, jak i latem, wycieraczki samochodowe są poddawane negatywnemu wpływowi pogody i temperatur, najlepiej wymieniać je przed każdą zmianą sezonu – późną wiosną i jesienią. Pamiętaj, że na bezpieczeństwo podczas jazdy składa się wiele czynników – nie tylko ostrożne prowadzenie, ale też odpowiednio przygotowany i nadający się do jazdy w różnych warunkach pogodowych i atmosferycznych pojazd. Dlatego zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo, doceniając takie detale jak właśnie wycieraczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ