kluczyki samochodowe

O czym najczęściej myśli świeżo upieczony właściciel samochodu? Zazwyczaj o tym, by jak najszybciej ruszyć przed siebie i cieszyć się z nowego auta. Jednak zanim to nastąpi, konieczne jest przebrnięcie przez szereg obowiązkowych formalności. Sam zakup to jedynie początek. Sprawdź, co musisz zrobić po zakupie samochodu.

Formalności po zakupie samochodu – nowe auto

Jeżeli kupujesz nowy samochód w salonie, w pierwszej kolejności musisz go zarejestrować w odpowiednim Wydziale Komunikacji. W tym celu konieczne jest, abyś przygotował następujące dokumenty:

  • wniosek o rejestrację,
  • dowód własności,
  • karta pojazdu,
  • wyciąg ze świadectwa homologacji,
  • dowód tożsamości,
  • potwierdzenie opłat rejestracyjnych,
  • oświadczenie dealera samochodowego o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Po złożeniu powyższych dokumentów zostaje wydane tymczasowe pozwolenie dopuszczające samochód do ruchu, które jest ważne przez 30 dni. Po upływie tego czasu urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz naklejkę kontrolną.

Kolejnym krokiem jest wykupienie ubezpieczenia OC. Sprzedawca może wówczas zaproponować korzystny pakiet AC, jednak otrzymasz go dopiero po okazaniu dowodu uiszczenia składki na ubezpieczenie OC.

Odbierając samochód, sprawdź, co on ma w swoim wyposażeniu. Trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica przeważnie jest dostarczana przez producenta, natomiast apteczkę, kamizelkę odblaskową czy dodatkowe żarówki musisz załatwić we własnym zakresie. Porady dotyczące kupna i rejestracji samochodu znajdziesz w sieci (www.motoego.pl), gdzie możesz szukać odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 

Formalności po zakupie samochodu – auto używane

W przypadku zakupu używanego samochodu również trzeba załatwić mnóstwo formalności. Udając się do Wydziału Komunikacji, musisz mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży będąca dowodem na to, że stałeś się właścicielem pojazdu. Potrzebne jest również badanie techniczne pojazdu.

Obowiązkowo trzeba wnieść opłatę PCC, czyli opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji. Masz na to 14 dni od dnia podpisania umowy. W tym celu musisz udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć deklarację PCC-3 oraz wpłacić podatek na konto urzędu. Jest to obowiązek, jaki ciąży na każdym kupującym. Zwolnione są z niego tylko osoby, które nabyły pojazd na fakturę VAT.

Konieczne jest także wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kupując używane auto, najczęściej przejmuje się polisę po poprzednim właścicielu, który ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w terminie 14 dni od podpisania umowy z kupującym. Jeśli zdecydujesz się pozostać przy danej polisie, wówczas ubezpieczyciel sporządzi rekalkulację składki w związku ze zniżkami lub zwyżkami dostosowanym do konkretnego przypadku. Możesz również wypowiedzieć umowę i wykupić polisę u innego ubezpieczyciela.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ