Elektryczny crossover od Nissana

Elektryczna rewolucja na miarę drugiej i trzeciej dekady XXI wieku nie byłaby możliwa bez inżynierów i techników Nissana. Japoński producent już w 2010 roku pokazał, że kompaktowe auto elektryczne może z powodzeniem konkurować na światowych rynkach z pojazdami o tradycyjnym napędzie. Przełomem okazał się model Leaf – o uznaniu fachowców świadczą między innymi tytuły światowego i europejskiego samochodu roku. Lauretat Car of The Year 2011 siedem lat po debiucie doczekał się nowej odsłony. Natomiast na rok 2021 zaplanowano rozpoczęcie sprzedaży kolejnego w pełni elektrycznego samochodu Nissana. Tym razem będzie to crossover o dynamicznej sylwetce i obszernym wnętrzu.

Nissan Ariya

Według oficjalnych danych producenta Nissan Ariya ma mieć aż pięć wersji, w tym sportową. Model powstał na innowacyjnej platformie CMF-EV, od początku opracowanej z myślą tylko o pojazdach elektrycznych. Dzięki temu w porównaniu do samochodów elektrycznych będących wersjami klasycznych spalinowych, lepiej zaplanowano przestrzeń dla pasażerów i na bagaż. Platforma opracowana tylko dla samochodów elektrycznych to także niżej położony środek ciężkość i tym samym lepsze prowadzenie (stąd zapewne i wersja sportowa). Warto wspomnieć, że nowa płyta podłogowa CMF-EV pozwala na montaż różnej wielkości baterii, co w dalszej kolejności oznacza możliwość użycia jej w pojazdach kilku segmentów i producentów. Trzeba się spodziewać, że po modelu Ariya z CMF-EV będą korzystać Mitsubishi czy Renault, tworzące alians.

Wymiary Nissana Ariya (długość 460 cm, szerokość 185 cm i wysokość 166 cm, rozstaw osi 278 cm) pokazują, że auto będzie konkurować przede wszystkim z crosssoverami i SUV-ami klasy średniej, komfortowo mieszcząc pięcioro pasażerów. Innowacyjność to przede wszystkim napęd. Dostępne będą zarówno odmiany o napędzie na przednią oś, jak również z napędem na cztery koła. Najskromniejsza odmiana napędzana jednostką napędową o mocy 160 kW będzie mogła pokonać na jednym ładowaniu baterii do 360 km wg cyklu WLTP (przy użyciu akumulatora 63 kWh). Jeśli komuś to nie wystarczy, będzie mógł zamówić Nissana Ariya z napędem na przód o zasięgu do 500 km (akumulator 87 kWh). Co oczywiste, odmiany 4×4 będą mieć nieco mniejszy zasięg (do 460 km).

Na polskim rynku prawdopodobnie w 2021 roku

Nissan Ariya powinien znaleźć się w polskiej ofercie w 2021 roku. Wtedy też podane zostaną cenniki i specyfikacje. Ale rozpoczęcie sprzedaży nowego auta to tylko jeden z powodów przemawiający za tym, by odwiedzić Nissan Dyszkiewicz. W stałej ofercie są inne modele japońskiego producenta, w tym zyskujący na popularności, także elektryczny, Leaf.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ