Co ile wymieniać tarcze hamulcowe

Wszystkie podzespoły w samochodzie ulegają zużyciu i nie inaczej jest z tarczami hamulcowymi. Ich wymiana musi następować stosunkowo często, biorąc pod uwagę inne części eksploatacyjne samochodu. Kiedy należy je wymienić? Jak sprawdzić czy nadają się do wymiany i na jakie sygnały zwracać uwagę?

Jak sprawdzić zużycie?

Zużyte tarcze hamulcowe są dużym zagrożeniem dla nas i naszego auta. Wyeksploatowane elementy dają jednak o sobie znać nieco wcześniej. Warto zwrócić uwagę m.in. na piski podczas hamowania, drgania na kierownicy, wydłużona droga hamowania lub odbijanie pedału hamulca.

Samodzielne ich wyłapanie może okazać się trudne. Pisk hamulców początkowo może być cichy i niezwracający uwagi, a droga hamowania może okazać się jedynie nieznacznie wydłużona, a rzadko sprawdzana przez kierowców powoduje stan, w którym nie wiemy ile metrów potrzeba naszemu pojazdowi do zatrzymania się.

Kierowcy, którzy często i agresywnie hamują muszą zwrócić szczególną uwagę na stan całego swojego układu hamulcowego – jest on przy takiej jeździe narażony na większe zużycie i podany wyżej interwał trzeba będzie skrócić.

Co ile wymieniać tarcze hamulcowe?

Specjaliści, jako optymalny czas, wskazują okres 70-80 tysięcy kilometrów. Jest to poprawny trop, jednak nie zawsze będzie on wyznacznikiem. Zużycie tych elementów zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma między innymi styl jazdy kierowcy, to czy auto porusza się w ruchu miejskim w większości czasu eksploatacji, jakiej klasy tarcze zamontowane są aktualnie na aucie. Wpływ na to ma także typ tarcz. Najtrwalsze z nich to te wykonane ze stali hartowanej oraz ceramiczno- węglowe.

Grubość tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe zużywają się przede wszystkim przez ścieranie ich powierzchni. Po kolejnych tysiącach kilometrów eksploatacji, tarcza staje się coraz bardziej cienka. Zbyt mała grubość może okazać się niewystarczająca do skutecznego hamowania. Łatwiej wtedy dochodzi do deformacji tarcz, co bezwzględnie kwalifikuje je do wymiany. Może to także doprowadzić do większych zniszczeń w pojeździe.

Tarcze hamulcowe sprawdzamy przez ich pomiar i porównanie wartości z tymi zalecanymi przez producenta.

Wytrzymałe tarcze hamulcowe

Na bezpieczeństwie się nie oszczędza. Wybierając tarcze hamulcowe warto skierować się do sprawdzonych producentów, którzy zapewnią nam odpowiednią jakość i poziom bezpieczeństwa. Na stronie https://sklep.breck.pl/ znajdziecie tarcze i klocki hamulcowe dopasowane do najwyższych standardów. Nie zwlekajcie z wymianami i wybierzcie spokój!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ