Alfa Romeo istnieje na świecie już ponad 100 lat. W 1910 roku, kiedy włoscy przedsiębiorcy z Lombardii wykupili zakład motoryzacyjny prowadzony przez Alexandre Darracqa, była to jeszcze Alfa. Drugi człon został dodany do nazwy 8 lat później, po przejęciu zakładu przez inżyniera Nicolę Romeo. Obecnie samochody Alfa Romeo są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie, stworzone dla koneserów gotowych na poświęcenia. Ale czego się nie robi dla miłości…

Cechy modeli starszych…

Starsze modele Alfy Romeo są bardzo wymagającymi dla mechaników konstrukcjami. Alfa Romeo 75 (nazwę wzięła od 75. rocznicy istnienia marki) pod swoją karoserią kryła  transosiowy układ napędowy z silnikiem z przodu oraz skrzynią biegów i mechanizmem różnicowym z tyłu. Model 75, jak również 33, jest obecnie dosyć tani, ale należy pamiętać, że ich zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami już we wstępnym okresie eksploatacji. Nowsze modele są natomiast drogie w utrzymaniu, ale nadrabiają wyglądem zewnętrznym – prezentują się bowiem bardzo estetycznie. Trzeba mieć na uwadze fakt, że zarówno w małych modelach, jak np. w Alfie Romeo 147, wykorzystuje się identyczne rozwiązania techniczne, co w większych – 156 lub 159, co sprawia, że koszty serwisowania są podobne.

…oraz młodszych

Obecnie produkowanych jest jedynie kilka modeli Alfy Romeo:

  • Osobowy miejski MiTo (2008)
  • Osobowy klasy kompaktowej Giulietta (2010)
  • Dwumiejscowy sportowy 4C (2013)
  • Osobowy klasy średniej Giulia (2016)
  • Osobowy crossover Stelvio (2016)

Jeżeli chodzi o awaryjność, w nowszych modelach mogą szwankować: łożyska docisku sprzęgła, skrzynia biegów, zawieszenie, elementy elektroniczne oraz wariatory rozrządu. Przy użytkowaniu Alfy Romeo warto znaleźć sprawdzonego mechanika. Jeżeli szukamy wśród autoryzowanych stacji obsługi, najlepiej, aby specjalizowała się ona w naprawie aut włoskich marek, ponieważ są to delikatne i wymagające samochody, mimo że widać pokrewieństwo z Fiatem, do którego należy Alfa Romeo – wyjaśnia właściciel salonu samochodowego ADF Auto z Wrocławia, będącego największym, autoryzowanym dealerem samochodów: Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Jeep, Abarth oraz IVECO w południowo-zachodniej Polsce.

Przed wyborem odpowiedniego modelu Alfy Romeo najlepiej wyszukać informacji na jego temat w Internecie, podpytać znajomych, a najlepiej znających się na rzeczy mechaników. Nie warto działać pod wpływem chwili, patrząc jedynie na estetykę samochodów tej marki. Oczywiście, właściwy wybór i ewentualna naprawa wszystkich usterek pozwoli cieszyć się osiągami Alfa Romeo, który nie tylko ładnie wygląda, ale bardzo przyjemnie się prowadzi.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ