kask motocyklowy

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty jest porządny kask, którego głównym zadaniem jest oczywiście podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja przede wszystkim dla początkujących motocyklistów, którzy chcą dowiedzieć się między innymi: jak dobrać idealny kask i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie.

Po co tak naprawdę zakładamy kask?

Podczas wypadku na drodze, nawet najmniejszy uraz w obrębie głowy, może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a w niektórych sytuacjach może doprowadzić nawet do utraty życia. Kask zaliczany jest do akcesoriów motocyklisty, którego zadaniem jest ochrona głowy. Pamiętać należy jednak o tym, że kask będzie mógł spełniać swoje zadania tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrany do rozmiaru i kształtu głowy danego motocyklisty. Każdy człowiek jest inny, dlatego też każdy powinien indywidualnie dopasować kask do swoich warunków. Niestety nie ma możliwości zakupu uniwersalnych kasków motocyklowych, które pasowałyby na każdą głowę. Warto wspomnieć również i o tym, że kask powinien założyć nie tylko kierowca, ale również pasażer.

Przy wyborze odpowiedniego kasku warto kierować się nie tylko wymiarami, ale również jego jakością wykonania. Jak łatwo się domyśleć wyższe ceny wiążą się oczywiście z nowszymi i bezpieczniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Zakup nowego kasku nie jest cyklicznym wydatkiem, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać wysokiej klasy produkt, który służyć będzie nam przez wiele długich lat użytkowania. Na własnym zdrowiu nigdy nie można oszczędzać, dlatego też warto inwestować w produkty od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią.

Jak idealnie dopasować kask motocyklowy?

Aby idealnie dobrać kask motocyklowy, należy bardzo precyzyjnie zmierzyć obwód głowy. Warto skorzystać ze zwykłej taśmy krawieckiej, którą najlepiej przeciągnąć dookoła głowy (na wysokości środka czoła) tusz za uszami. Jeżeli nasz wynik nie osiągnął pełnych centymetrów, to zaleca się zaokrąglenie go w dół. Po wyborze rozmiaru należy dokładnie sprawdzić dopasowanie kasku motocyklowego. Kiedy założony kask to głowa powinna w nim „usiąść”. Zbyt duże luzy mogą niestety doprowadzić do obcierania skóry twarzy i kłopotliwych podrażnień. Zbyt ciasny kask będzie z kolei wywoływał nadmierny ucisk i olbrzymi dyskomfort podczas jazdy. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup kasku w sklepie stacjonarnym, dzięki czemu interesujące nas modele, będzie można przymierzyć. Zakup za pośrednictwem sklepów internetowych i aukcji online w tym przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Idealnie dopasowany kask

W wielu przypadkach może się zdarzyć tak, że pomimo precyzyjnego zmierzenia obwodu głowy w nasze ręce wpadnie zdecydowanie zbyt luźny model. Jeżeli policzki nie będą przylegać do specjalnej wyściółki, a co najgorsze, kask nie będzie precyzyjnie poruszał się wraz z głową, to mamy wyraźny sygnał, że luzy są za duże i trzeba sięgnąć po mniejszy rozmiar. W drugą stronę jeżeli poczujemy że kask za mocno opina głowę, to trzeba automatycznie rozważyć zakup większego rozmiaru. Po założeniu nowego kasku warto pochodzić w nim chwilę, aby w 100% upewnić się czy rzeczywiście rozmiar jest idealny.

Wybranie porządnego kasku może wymagać naprawdę sporo czasu. W wielu sytuacjach oprócz uwzględnienia indywidualnych preferencji ogromną rolę pełnią także możliwości finansowe. Specjaliści od motoryzacji na każdym kroku zaznaczają, że na kasku nie można oszczędzać, ponieważ bezpieczeństwo na drodze jest po prostu bezcenne.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ