Jak uzyskać kredyt samochodowy na auto?

Podjęliśmy decyzję odnośnie kupna samochodu, lecz nie wiemy, jak sfinalizować jego zakup i z jakimi formalnościami musimy się liczyć? Pomocne mogą okazać się poniższe porady.

Krok pierwszy – finanse

Rzadko samochód sfinansować możemy przy użyciu limitu debetowego na koncie czy kredytem gotówkowym. Oczywiście, jeżeli istnieje taka możliwość, warto ją rozważyć. W większości przypadków będziemy musieli jednak sięgnąć po kredyt samochodowy.

Porównanie dostępnych ofert

Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu w banku, sprawdźmy, jakie oferty są dostępne na rynku. Pomóc mogą nam w tym kalkulatory kredytów samochodowych, porównywarki finansowe oraz aktualne rankingi kredytów samochodowych na auta nowe i używane.

Zaciągnięcie kredytu samochodowego

Zanim weźmiemy kredyt na samochód, sprawdźmy dokładnie poszczególne jego parametry, a w szczególności fakt, czy wymagana jest wpłata własna. Banki nie zawsze chcą bowiem finansować sto procent wartości pojazdu. Kolejna sprawa to wymogi ubezpieczeniowe – kluczowe będzie tu przekalkulowanie wszystkich ubezpieczeń, których bank będzie od nas wymagał.

Czy samochód stanowi zabezpieczenie kredytu?

Bank przeważnie stosuje przywłaszczenie pojazdu jako zabezpieczenie kredytu. Dzięki temu staje się on właścicielem pojazdu, który użycza nam go bezpłatnie do momentu pełnej spłaty. Drugie ze stosowanych zabezpieczeń stanowi zastaw rejestrowy. Bank może wówczas zapewnić sobie zwrot kwoty kredytu ze sprzedaży samochodu, jeżeli nie będziemy regulować zobowiązań kredytowych. Trzecie wyjście stanowi depozyt samochodu. Bank zachowuje wówczas kartę pojazdu, przez co nie możemy sprzedać kredytowanego auta. Nierzadko stosuje on także cesję polisy AC. W tego typu sytuacji bank dysponować będzie środkami z odszkodowania, gdy samochód ulegnie wypadkowi. Niekiedy wymagane będzie poręczenie osoby trzeciej. Warto pamiętać, że czasami bank stosować może bardziej restrykcyjne formy zabezpieczenia kredytu.

Oprocentowanie i jego składowe

Biorąc kredyt na samochód, kluczowe jest sprawdzenie RRSO, które stanowi rzeczywiste jego oprocentowanie. Warto zwrócić uwagę, czy bank policzył do niego koszty dotyczące ubezpieczeń. Prowizja od udzielenia nam kredytu powinna być możliwie jak najniższa – na szczęście często trafić można na promocję, gdzie wynosić będzie ona 0%.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ