Nasze auto, jeżeli tylko eksploatowane jest w sposób prawidłowy, szybko i sprawnie dowiezie nas do celu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku ludzkiego ciała, rozliczne przedłużające się zaniedbania oraz brak regularnych przeglądów, doprowadzić mogą do poważnych awarii.

Analogię do ludzkiego ciała można kontynuować stwierdzeniem, że podobnie jak nasz organizm informuje nas, czy to poprzez kolor cery, przekrwione oczy, nierównomiernie pracujące serce lub zawroty głowy, o prawdopodobnym występowaniu poważnej choroby, tak auto również ma swoje sposoby wskazywania kierowcy, że nie wszystkie jego podzespoły działają tak jak powinny. W wielu przypadkach wystarczy obserwacja koloru spalin, aby zidentyfikować przyczynę problemu.

Uważaj na ciemny kolor! 

Najczęściej spotykany jest czarny dym wydobywający się z rury wydechowej. Oznacza on, że proces spalania paliwa w aucie przebiega w sposób nieprawidłowy. Może to być skutkiem wprowadzonych w strukturze wewnętrznej pojazdu modyfikacji, jak również – nadmiaru sadzy uniemożliwiającej prawidłowe wykorzystanie dostarczanego paliwa. Innymi powodami produkcji spalin o czarnym odcieniu mogą być nadmierne dawkowanie paliwa, uszkodzenia wtryskiwaczy lub też niepoprawnego ich wyregulowania podczas montażu. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny odcień dymu, jakim nasze auto komunikować nam może o usterkach i awariach.

spaliny-w-samochodzie

Szary nie jest dobry! 

Równie powszechnie spotykane są spaliny szare. Spowodowane mogą być one niewłaściwą pracą czujnika temperatury, który to przez zbyt długi okres czasu uznaje silnik za niewystarczająco rozgrzany, tym samym informując komputer pokładowy o konieczności dostarczenia mu bogatej mieszanki umożliwiającej bezproblemową pracę. W tej sytuacji wymiana jednego, relatywnie niedrogiego komponentu pozwoli nam pozbyć się problemu oraz cieszyć się białymi, sygnalizującymi prawidłową prace kluczowych komponentów auta spalinami. Czy jednak poza nadmienionymi powyżej dwoma odcieniami spotkać się możemy także z innymi kolorami dymu wydobywającego się z rury wydechowej? Co ciekawe, okazuje się że taka możliwość występuje.

Możliwe bowiem, że zaobserwujemy w lusterku wstecznym, że za naszym pojazdem ciągnie się smuga dymu o niepokojącym, niebieskim kolorze. Oznaczać to może, że do komory spalania silnika trafia nie tylko paliwo, ale także olej silnikowy. Jest to rezultat nadmiernego zużycia cylindrów oraz pierścieni, na co zaradzić może jedynie kompleksowy remont silnika. Nadmieniona sytuacja występuje najczęściej w pojazdach dość starych, które eksploatowane były przez wiele lat bez odpowiedniej konserwacji, co z kolei bardzo negatywnie odbiło się na ogólnej wydajności silnika.

Ciesz się białym dymem!

Jedynym odcieniem spalin, który nie powinien u kierowcy powodować jakichkolwiek obaw jest kolor biały. Oznacza on, że silnik pracuje prawidłowo, a ewentualny nadmiar dymu jest spowodowany zmieszaniem się spalanego paliwa z parą wodną, najczęściej zbierającą się na komponentach pojazdu po jego dłuższym przechowywaniu „pod chmurką” a więc – bez odpowiedniego garażowania. Po kilku minutach jazdy jego intensywność ulec powinna jednakże zauważalnemu zmniejszeniu, natomiast sam silnik pracować powinien równo i cicho. Świadczy to o dobrej kondycji podzespołów bazowych naszego wehikułu i pokazuje, że dbamy o niego w sposób satysfakcjonujący.

Zastosuj dobry filtr! 

Filtry samochodowe mają bardzo ważne rolę w naszych pojazdach. Filtrują ciesz lub powietrze, niezbędne do funkcjonowania pojazdu. Dlatego jeśli chcesz, by Twój samochód działał prawidłowo i nie niepokoił Cię kolorem spalin wybierz doskonały filtr na Nocar. To sklep stale poszerza swój asortyment filtrów do aut. Wykonujemy selekcję dostępnych filtrów, dbając o to, by każdy z nich był wysokiej jakości. Pamiętaj o właściwym doborze filtru do swojego auta – sprawdź markę i wymiary, a następnie zdecyduj się na jedną ze znanych firm filtrów do samochodów. Wejdź już dziś i sprawdź! 

filtry-do-art

Jeśli do swojego samochodu szukasz czegoś więcej prócz dobrego filtru do samochodu, wejdź na nocar.pl i wybierz żarówki renomowanych producentów , doskonałe pióra wycieraczek, dopasowane do pory roku dywaniki samochodowe i wiele, wiele więcej! 

Źródło zdjęć: pexels.com, unsplash.com, nocar.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ