Piękno zaklęte we wnętrzu. Wykończenie samochodów luksusowych

Samochody klasy ,,premium” to przedmiot zachwytu niejednego miłośnika motoryzacji. O ich jakości i kunszcie decydują niuanse – elementy wykończenia, jakich nie uświadczymy w zwykłych pojazdach. Szczególną uwagę zwracają wyposażenia wnętrz, stanowiące synonim luksusu i dobrego smaku.

Materiały jak ze snu

Zaglądając do wnętrza luksusowego samochodu, nietrudno zaznajomić się z jego wyjątkowymi standardami. Klasowe elementy wykończenia – takie jak skórzane tapicerki, drewniane deski rozdzielcze, czy drobne chromowane elementy – przywodzą na myśl szyk i elegancję. Koronkowe szycia i zdobienia to efekt prac ręcznego rzemiosła oraz nowoczesnych technologii, o których jeszcze do niedawna nie mogliśmy śnić.

Absolutnym mistrzem skórzanych wykończeń jest Porsche. ,,W samochodach tej marki ekskluzywny materiał pokrywa nawet tak drobne elementy, jak otwory wentylacyjne i wieszaki na ubrania montowane w zagłówkach” – komentuje ekspert salonu samochodów luksusowych Prestige z Sopotu. Welurowe maty podłogowe to z kolei znak rozpoznawczy samochodów Mercedesa. A to wciąż dość niewinne przykłady, które bladną przy innych pomysłach – np. zastosowaniu wykończeń z porcelany bądź granitu (przykład Maybacha).

Technologie XXI wieku

Współczesna klasa ,,premium” nadąża za obowiązującymi trendami. Każde dopracowane wnętrze musi być wyposażone w najnowsze gadżety, umilające pobyt na trasie. Przykładem nie lada ekstrawagancji świeci Mercedes – i to dosłownie. Niektóre modele klasy S są bowiem zaopatrzone w 300 ledowych światełek, rozświetlających wnętrza w jednym z siedmiu wyselekcjonowanych kolorów!

Oczywiście nowoczesne technologie, to przede wszystkim zaawansowana elektronika. Osobom, niemogącym rozstać się z mobilnymi urządzeniami, wychodzi naprzeciw marka Bentley. Oferuje ona w swym wyposażeniu zestawy iPadów, monitorów i laptopów, wbudowanych bezpośrednio w zagłówki, oparcia i sufit auta.

Komfort tylnego siedzenia

Zwolennikom klasycznego relaksu zadedykowano rozwiązania nieco bardziej przyziemne. Standardem wykończenia typowych limuzyn (Audi czy Mercedesa) są rozkładane stoliki, lodówki i minibarki, pozwalające na swobodne spożywanie posiłku w trakcie długich podróży. ,,To dość praktyczne udogodnienie dla biznesmenów, żyjących w ciągłym pośpiechu” – słusznie zauważa przedstawiciel salonu Prestige.

W sprawach biznesowych pomagają także siedziska, ukryte w przednich fotelach. Dzięki nim, pasażerowie siedzą do siebie przodem, omawiając ważne interesy. Po udanym dopięciu transakcji, mogą się z kolei wyluzować, np. dzięki fotelom z funkcją… gorącego masażu (rozwiązanie stosowane m.in. w Lexusie).

Nieograniczone możliwości

Wykończenia klasy ,,premium” są godne swego miana. Wiele z nich ma praktyczne zastosowanie, inne służą raczej barokowemu przepychowi, którym zainteresują się szczególnie ekscentryczni klienci. Pomysły projektantów aut wydają się nie mieć kresu. W przyszłości możemy spodziewać się kolejnych usprawnień i udziwnień.

Odkrycie wszystkich ukrytych funkcji to nie lada wyzwanie, a także element zabawy, ułatwiający pełne zaznajomienie się z autem. Z wykończeniami wnętrz można zapoznać się osobiście, odwiedzając salon samochodów luksusowych, taki jak sopocki Prestige.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ