W jaki sposób przygotować się do jazdy motocyklem w terenie czy wypraw motocyklowych?

Poza rzeczami oczywistymi jak sam motocykl, pomocne czy wręcz niezbędne przed wyruszeniem w świat jest przygotowanie samych siebie. Nie chodzi tutaj o przygotowanie kondycyjne, ale o technikę jazdy, tak abyśmy niezależnie od napotkanych przeszkód terenowych potrafili je bezpiecznie pokonać. Będąc tysiące kilometrów od domu i z dala od cywilizacji brawura czy zbytnia pewność siebie może być zgubna. Mając dobrą technikę jazdy i racjonalnie planując trasę możemy bezpiecznie przemierzać świat na motocyklu i doprowadzić do końca nawet najambitniejsze wyprawy.

W Polsce miejscem, w którym można przejść profesjonalne szkolenia przygotowujące do jazdy motocyklami typu Adventure jest Enduro Park Polska w Gliwicach.  Firma Akademia Enduro założona i prowadzona przez Radka Przysieckiego jest oficjalnym partnerem BMW Motorrad i oferuje całą gamę kursów oraz możliwość wypożyczenia motocykli do odbycia szkolenia.

Podstawowe szkolenie obejmuje 15 godzin i najczęściej odbywa się w weekendy. Szkolenia odbywają się w grupach maksymalnie 8 – mio osobowych. Jest również opcja szkoleń indywidualnych gdzie zarówno termin jak i program dostosowany jest do umiejętności i potrzeb kursanta.

Kurs zaczyna się od objaśnienia zupełnych podstaw takich jak przygotowanie motocykla i pozycja na nim. Dalej instruktorzy wprowadzają nas w arkana sztuki off-roadowej i krok po kroku zwiększając poziom przechodzą do trudniejszych zagadnień. Po każdej porcji teorii następuje demonstracja instruktora następnie ćwiczenia na placu, a gdy grupa opanuje dana technikę przychodzi czas na sprawdzenie i utrwalenie nowo nabytych umiejętności w realnym terenie. Jest gdzie poćwiczyć każdą z technik, gdyż Enduro Park Polska to 150 hektarów terenu z mnóstwem ścieżek, podjazdów, zjazdów czy przeszkód specjalnie stworzonych z myślą o nauce techniki jazdy.

Po dwóch dniach spędzonych na ciężkim motocyklu, ćwicząc poszczególne techniki każdy z uczestników mówi to samo: było intensywnie oraz, że była to dobra inwestycja we własne umiejętności i bezpieczeństwo. Wiele ze zdobytych umiejętności przyda się nie tylko w jeździe po bezdrożach ale w codziennej jeździe na motocyklu.

Dla tych którym mało i połkną off-roadowego bakcyla Akademia Enduro oferuje szkolenia na poziomie zaawansowanym, a dla tych którzy chcą posiąść umiejętności ponad przeciętne w ofercie są szkolenia na motocyklach trialowych, które to przy swojej masie 68 kg nie tylko dają niesamowite możliwości, ale przede wszystkim dają natychmiastowy feedback, jeśli nasza technika czy pozycja jest nieprawidłowa. W świecie trialu żadnych braków techniki nie da się nadrobić siłą czy prędkością, to sport dla dżentelmenów wymagający skupienia, precyzji, balansu i strategii.

Wiele osób boi się spróbować przygody na motocyklu trialowym mając w głowie stereotyp, że jest to zabawa tylko dla profesjonalistów i wiąże się ze skakaniem po 2 metrowych głazach. Prawda jest taka, że trial mogą uprawiać wszyscy niezależnie od wieku i doświadczenia byleby poziom przeszkód był dostosowany do własnych umiejętności i sprawności fizycznej.

A co z rodziną?

Jeżeli motocykl to Twoja pasja i chciałbyś bezpiecznie wprowadzić dzieci czy żonę w świat 2 kółek Akademia Enduro oferuje również specjalne szkolenia dla kobiet oraz dla dzieci od 6 roku życia. Gdy jedno z rodziców szaleje po ścieżkach Enduro Parku na ciężkim BMW drugie może w tym samym czasie podpatrywać jak jego pociecha stawia pierwsze kroki na specjalnych motocyklach pod okiem doświadczonego instruktora.

A co gdy już się wyszkolimy?

Świat podziwiany z siodełka motocykla staje przed Wami otworem. Jeżeli jednak obawiacie się wyruszyć w swoją pierwszą off-roadową wyprawę sami, może warto pierwsze kroki postawić wraz z certyfikowanymi przewodnikami czy instruktorami Akademii Enduro https://www.akademiaenduro.pl/pl/podroze. Oferta wypraw zaczyna się od kilku – dniowych wyjazdów Enduro po Polsce po wyprawy po Europie czy Ameryce Południowej. Na taki wyjazd możecie wypożyczyć motocykl, a eksperci z Akademii Enduro doradzą jak się do niego przygotować.

Jazda motocyklem jest fascynująca. Połączenie jazdy motocyklem i wyzwań terenu daje jeszcze bogatsze przeżycia, jeżeli do tego dołożymy możliwość poznawania Świata z siodełka motocykla mamy zestaw tak bogatych przeżyć i wrażeń, że trudno o lepszą kompozycję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ