Dywaniki welurowe często wybierane są przez kierowców, którzy cenią sobie estetykę, ponieważ można dostosować ich kolor do tapicerki. W porównaniu do gumowych wymagają jednak częstszego czyszczenia. Można je zlecić specjalistycznej firmie, ale skoro na rynku dostępne są przeznaczone do tego celu środki, to czemu by nie zabrać się za to samodzielnie? W tym artykule opiszemy, w jaki sposób to zrobić.
Dlaczego czyszczenie dywaników welurowych jest ważne?
Czemu tak bardzo trzeba dbać o dywaniki welurowe? Nie chodzi tutaj tylko to, że jak każde dywaniki samochodowe, cały czas pozostają w kontakcie z obuwiem kierowcy. Welur ma także tendencję do wchłaniania wilgoci, przez co w okresach częstych opadów może szybko zacząć wydawać nieprzyjemny zapach. Jeżeli zaniedbamy tego aspektu, przyjemne wrażenia estetyczne wkrótce zostaną przyćmione przez niemiłe wrażenia zapachowe.
Od czego należy zacząć czyszczenie?
Nieważne, z jakiego materiału wyprodukowany został dywanik – zawsze zaczynamy od posprzątania wnętrza auta! Postarajmy się pozbierać wszelkie przedmioty leżące luźno we wnętrzu auta. Najlepiej będzie umieścić je w przedziale organizacyjnym auta. Jeżeli samochód go nie posiada, możemy wyposażyć się w specjalne produkty służące do organizacji wnętrza auta.
Następnie powinniśmy wyjąć dywaniki z auta i potrząsnąć nimi na tyle energicznie, by wydostały się z nich wszelkie drobinki, i umieśćmy je w suchym miejscu niedaleko auta. Bardzo ważne będzie także odkurzenie wnętrza auta, i to łącznie z takimi miejscami jak pedały i szczeliny wokół auta. Możemy w tym celu wykorzystać zwyczajny odkurzacz domowy, odkurzacz samochodowy albo odkurzacz w myjni.
Czym czyści się dywaniki welurowe?
Czyszczenie dywaników welurowych jest nieco trudniejsze niż w przypadku gumowych. Potrzebne będą w tym celu specjalne środki chemiczne. Na rynku dostępne są środki w płynie pozwalające na czyszczenie na mokro lub na sucho. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać o późniejszym wysuszeniu dywaników.
Jeżeli zdecydujemy się na środek w płynie, do jego rozprowadzenia potrzebny będzie pistolet piorący do sprężarki ze wbudowaną szczotką do czyszczenia. Jeżeli go nie posiadamy, będziemy musieli użyć urządzenia do rozprowadzania środka dołączonego do produktu.
Oprócz płynów, na rynku dostępne są także proszki do czyszczenia dywanów. Używając ich, wykorzystujemy metodę ekstrakcyjną: najpierw nanosimy preparat przez natrysk, później zaś usuwamy go przez odsysanie. Razem z nim odessany zostanie także brud.
Warto poszukać tych, które oprócz czyszczenia dywanika pozwalają na neutralizację unoszących się we wnętrzu auta nieprzyjemnych woni. Przydadzą się szczególnie jeżeli zdarzyło nam się wcześniej zaniedbać czyszczenia dywaników.
Dobrej jakości dywaniki brudzą się mniej
Aby uniknąć przedostawania się brudu do wnętrza dywanika, warto zakupić model o dosyć gęstym runie. W przypadku takich modeli brud pozostaje na powierzchni dywanika, co zdecydowanie ułatwia czyszczenie. Można je zakupić na przykład w sklepie Motos.pl, który specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów samochodowych.