Wpływ klimatyzacji na bezpieczeństwo

Od dłuższego już czasu obserwujemy wzrost temperatury zewnętrznej. Te subiektywne odczucia potwierdzają badania meteorologiczne – każde kolejne lato jest zdecydowanie cieplejsze od poprzedniego. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Przeciwnie, naukowcy zakładają sukcesywne postępowanie zmian klimatycznych, a ich najwyraźniej odczuwalnym efektem będą nadchodzące fale upału.

Jest coraz cieplej

Gorące lato to marzenie wielu osób. Rzeczywiście, perspektywa spędzenia dnia na rozgrzanej plaży może budzić w pełni uzasadnioną radość. Gorzej, jeżeli kilkudziesięciostopniowy ukrop towarzyszy nam podczas wykonywania obowiązków służbowych. Tę niedogodność szczególnie wyraźnie odczuwają kierowcy. Przebywanie w rozgrzanej, zamkniętej przestrzeni samochodu, nie tylko niekorzystnie wpływa na komfort podróżowania, ale też znacząco ogranicza bezpieczeństwo. Niedogodne warunki obniżają koncentrację, potęgują uczucie zmęczenia, co prostą drogą prowadzi do powstawania sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Na szczęście z pomocą przychodzą instalacje klimatyzacyjne.

Klimatyzacja samochodowa nie jest nowym wynalazkiem. Pierwsze próby opracowania systemu chłodzenia przestrzeni pasażerskiej podjęto już na początku XX wieku. Ograniczenia techniczne sprawiały jednak, że układy takie miały niską wydajność, a koszt ich wytworzenia był niewspółmiernie wysoki w stosunku do osiąganych efektów. Pomimo gwałtownego rozwoju branży motoryzacyjnej stan taki trwał długo i dopiero od kilkunastu lat możemy cieszyć się ogólną dostępnością do klimatyzacji samochodowej. Dostęp ten obecnie jest na tyle szeroki, że to, co kiedyś było synonimem luksusu, dziś jest wyposażeniem standardowym nie tylko limuzyn, ale też aut miejskich i dostawczych. Z powodzeniem można pokusić się o stwierdzenie, że klimatyzacja stała się standardowym wyposażeniem współczesnych samochodów.

Warto dbać o klimatyzację

Schemat działania instalacji klimatyzacyjnej jest stosunkowo prosty, nie oznacza to jednak, że system jest bezawaryjny, Charakter pracy sprężarek oraz sama budowa systemu, sprawia, że z czasem podlega on wyeksploatowaniu, co prowadzi do pojawienia się dokuczliwych problemów. Problemy te najczęściej udaje się naprawić, jednak zaniedbania generują dodatkowe koszty, a te potrafią być niemałe. W trosce o własną wygodę i bezpieczeństwo warto więc dbać o kondycję klimatyzacji i dokonywać okresowych kontroli. Podstawowe czynności sprawdzające możemy wykonać we własnym zakresie. Naszą czujność powinien obudzić spadek wydajności systemu oraz niepokojące dźwięki dochodzące spod maski. Warto też zajrzeć pod samochód i sprawdzić, czy nie pojawiają się wycieki płynu chłodniczego świadczące o rozszczelnieniu układu.

Naprawy nie muszą być drogie. Firma ClimaPartner oferuje ogromny wybór części i narzędzi pomocnych w utrzymaniu pełnej sprawności systemów klimatyzacyjnych. W ofercie znajdziemy zarówno części zamienne, jak i kompletne podzespoły oraz niezbędną chemię. Co ważne, zakupów możemy dokonać bez wychodzenia z domu – wygodna platforma internetowa zapewnia prostą i szybką realizację transakcji. Przygotowanie się na nadchodzące upały może być proste i niedrogie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ