Diagnostyka samochodów ciężarowych

Samochody ciężarowe stawiają przed swoimi użytkownikami szczególne wymagania. Nie tylko ich codzienna obsługa jest bardziej skomplikowana i wymagająca, niż w przypadku samochodów osobowych, ale również troska o ich stan techniczny jest trudniejsza. Dlatego tak ważne są regularne serwisowanie i diagnostyka pojazdów ciężarowych. Jedynie poddając je okresowo szczegółowym badaniom technicznym, będziemy mieli pewność, że pojazd jest w dobrej kondycji, a jego prowadzenie zapewnia maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i przewożonym towarom.

Samochody ciężarowe – statystyki bezpieczeństwa

Wbrew pozorom, kierowcy samochodów ciężarowych, dostawczych, spedycyjnych – to kierowcy najwyższej klasy. W porównaniu do pozostałych kierowców poruszających się po polskich drogach osoby za kółkiem samochodów ciężarowych radzą sobie najlepiej. Powodują najmniejszą liczbę wypadków, otrzymują najmniej mandatów oraz popełniają najmniej wykroczeń. Szczególny udział w tej kategorii mają kierowcy tirów.

Dla porównania w 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 32 tysięcy wypadków. Z tego prawie 22 tysiące spowodowały osoby kierujące ruchem samochodów osobowych. Kierowcy samochodów ciężarowych spowodowali niecały 1 tysiąc wypadków, czyli ponad 20-krotnie mniej. Statystyki te przemawiają nie tylko na korzyść kierowców samochodów ciężarowych, ale pośrednio potwierdzają również wysoką częstotliwość dokonywanych przeglądów technicznych. To właśnie dzięki ich regularnemu przeprowadzaniu samochody ciężarowe pracują optymalnie, a występujące w nich usterki nie powodują problemów w czasie prowadzenia pojazdu.

Profesjonalna diagnostyka samochodów ciężarowych

Z jakich stacji kontroli pojazdów warto korzystać? Poszukując tych najbardziej godnych zaufania, warto zwrócić uwagę na rodzaj sprzętów wykorzystywanych w danej stacji. Do najważniejszych należą przede wszystkim linie diagnostyczne, analizatory i dymomierze. Wykorzystuje się również urządzenia do diagnozy i serwisowania problemów z układem klimatyzacji.

Ponadto, w stacji powinny znajdować się również wyważarki, montażownice oraz specjalne podnośniki samochodowe. Te ostatnie mają szczególne znaczenie, a ich obecność to podstawowy warunek możliwości przeprowadzenia pełnej diagnozy stanu pojazdu. Najczęściej używane to podnośniki nożycowe, 2-kolumnowe oraz 4-kolumnowe. Warto też wybierać te stacje kontroli pojazdów ciężarowych, które wyposażone są w urządzenia do czyszczenia pojazdów, takie jak elementy myjni bezdotykowej oraz odkurzacz.

Ponadto, dobrej jakości stacja kontroli powinna wykorzystywać komputery diagnostyczne do samochodów ciężarowych. Komputery takie dają olbrzymie możliwości w zakresie holistycznego badania poszczególnych układów w samochodach. Pozwalają na wykonywanie specjalistycznych pomiarów statycznych oraz dynamicznych, co daje szczegółowy wgląd w sposób działania poszczególnych układów. Komputery diagnostyczne pozwalają również na programowanie sposobu ich działania – na przykład sprzęgła lub układu kierowniczego.

Komputery diagnostyczne znajdują zastosowanie zarówno w diagnostyce samochodów ciężarowych, jak i maszyn budowlanych, maszyn rolniczych, autobusów oraz wielu innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ