Spalanie samochodów

O tym jak bardzo ważną jest kwestią przy zakupie samochodu spalanie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niektórzy interesują się tym z powodów ekologicznych, większość natomiast ekonomicznych. Nieważne jednak z jakich powodów, ważne że klienci chętnie kupują samochody, spalanie których jest możliwie jak najniższe.

Rankingi

W Internecie znajdziemy mnóstwo stron, z niezliczoną liczbą tabelek porównujących spalanie samochodów. Na ile takie zestawienia są jednak przydatne, a na ile to po prostu kolejny chwyt marketingowy? Cóż, prawda jest taka, że fabryczne zużycie paliwa, często w ogóle nie przekłada się na jego zużycie w „prawdziwym życiu”. Dzieje się tak, dlatego że spalanie samochodów testuje się w tzw. „cyklach” –odpowiednio wyliczonych, jednak nie mających nic wspólnego z Prawdziwą jazdą na drodze, nierzadko pełną częstych hamowań i nagłych przyspieszeń. Nie wierzmy zatem tabelkom, ani sprzedawcom, kiedy zgodnie z tym, co wyczytali w tych tabelkach, przekonują nas że samochód spala mikroskopijną ilość paliwa. Tak naprawdę o tym ile rzeczywiście zużywamy gazu, ropy czy benzyny, przekonamy się dopiero na drodze, jak już wyjedziemy z salonu z dowodem rejestracyjnym w ręku.

Spalanie samochodów
Czy można ograniczyć spalanie samochodu?

Okazuje się, że można… I to podobno nawet o 30 %. Tak naprawdę rzeczywista ilość spalanego przez Twój samochód paliwa, zależy tylko od Ciebie. Po pierwsze dbaj o stan techniczny swojego samochodu, bo zadbane auto to ekonomiczne pod względem spalania auto. W tym celu zapewnij mu regularne przeglądy, pamiętaj o regularnym wymienianiu oleju, filtra powietrza, świec i o kontrolowaniu stanu hamulców. Po drugie dbaj o odpowiedni stan ciśnienia w oponach i napompowanie opon o ok. 0,5 Bara ponad zalecany przez producenta poziom obniża zużycie paliwa, niestety nieco pogarsza komfort jazdy. Po trzecie – wprowadź dobre nawyki. Nie woź w samochodzie niepotrzebnych rzeczy, nie nadużywaj elektroniki (radia, klimatyzacji), a przede wszystkim zadbaj o to, żeby twój styl jazdy był „płynny” i „ekonomiczny” – pozbawiony zbędnych przyspieszeń i hamowań.

Oto najważniejsze zasady „ekonomicznej” jazdy:

1. Delikatnie operuj gazem , nigdy nie wciskaj go „do dechy”.
2. Staraj się jak najczęściej hamować silnikiem.
3. Zachowanie odpowiedniej odległość od innych samochodów – w ten sposób będziesz w stanie jeździć bardziej płynnie, unikniesz gwałtownych hamowań i przyspieszeń.
4. Podczas postojów dłuższych niż 30 sekund staraj się zawsze wyłączać silnik.
5. Pamiętaj o zmianie biegów – pierwszy bieg służy tylko do ruszania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ