Co daje zmiana końcówek wydechowych

Wiele osób, nawet kierowców z prawdziwego zdarzenia, przypuszczać może, że końcówki wydechowe są często dodawane do pojazdu wyłącznie w celach estetycznych. Jest to jednak błędne myślenie! Ich rola wykracza znacząco poza walory takiej natury.

Przemyślana zmiana końcówek wydechowych może sprawić, że dźwięk wydechu będzie nieco głośniejszy lub bardziej agresywny. Można wtedy „szpanować” na szosie swoim głośnym wehikułem, choć niekoniecznie jest to najlepszy sposób na przykuwanie uwagi. Z drugiej strony korekta końcówek wydechowych może także przyczynić się do wyciszenia samochodu. Ponieważ układy wydechowe kontrolują ogólny dźwięk samochodu, można je dostroić, stosując różne typy końcówek, dobierając odpowiednio je pod względem długości lub szerokości.

Jak to działa w praktyce?

Otóż, zmieniając kształt końcówki lub dodając przegrody, aby zmienić ilość przepływającego powietrza, możemy w rzeczywistości zmienić dźwięk wydobywający się z rury wydechowej naszego samochodu. Dodając końcówkę wydechu o szerszej lub węższej średnicy rury niż sam tłumik, może ona skutecznie zarządzać falami dźwiękowymi uciekającymi z pojazdu. Nie sprawi może, że maszyna będzie brzmiała jak ciężarówka z silnikiem Diesla, ale da zauważalny efekt dźwiękowy. Szczęśliwie, dla miłośników błogiej ciszy i spokoju też istnieje dobre rozwiązanie w tym względzie. O ile szersze końcówki wydechu mogą wzmocnić głębokie dźwięki wydawane przez silnik i układ wydechowy, o tyle mała, smukła końcówka wydechu może sprawić, że hałas będzie cichszy i mniej dokuczliwy. W tym bowiem wypadku końcówka wydechu o mniejszej średnicy nieco ogranicza przepływ spalin, co jednocześnie pozwala wymiernie zminimalizować hałas silnika.

Wybieramy końcówki wydechowe

Poza tym oczywiście pozostają względy estetyczne. Dobrze dobrane pod względem kształtu i gabarytu końcówki wydechowe pozwalają dopełnić wyglądu naszego ulubionego pojazdu. Warto poszukać w sklepie końcówki dedykowane do danego modelu samochodu.

Dodajmy jeszcze, że elementy takie wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub twardego tytanu, a więc materiałów odpornych na zróżnicowane i zmienne temperatury. Doskonale się zatem sprawdzają w trudnych warunkach drogowych, niezależnie od aktualnej pory roku.

Podsumowując, dokonanie wymiany końcówek wydechowych, chociażby dzięki stronie rm-motors.com, to niezły sposób na tuning auta, nie tylko optyczny. Warto się zastanowić czy wybrać modele uniwersalne montowane na obejmę lub spawane. Ponadto dobre końcówki wydechowe to doskonały pomysł na podtrzymanie wysokich osiągów pojazdu.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ