Wazelina techniczna

Wazelina techniczna to specjalistyczna i dość popularna substancja, która bardzo chętnie wykorzystywana jest nie tylko przez specjalistów w warsztatach, ale także przez amatorów majsterkowania w domowym zaciszu. Doskonale sprawdza się zarówno jako smar, jak i środek zabezpieczający przed korozją.

Wazelina techniczna to dość rzadka i lepka substancja, która występuje w brązowej lub półprzezroczystej odmianie. Powstaje z mieszaniny węglowodorów parafinowanych. Chcąc zachować jej wszelkie właściwości, należy pamiętać, aby przechowywać ją w szczelnym, dobrze zamkniętym opakowaniu, które jest odpowiednio zabezpieczone zarówno przed promieniowaniem UV, ciepłem, jak i wilgocią. Ze względu na to, że omawiana substancja zawiera składniki, które są drażniące dla skóry i dróg oddechowych, podczas jej stosowania należy zachować szczególną ostrożność.

Wazelina techniczna – ogólna charakterystyka

Wazelina techniczna to popularny antykorozyjny środek smarny, który w przeciwieństwie do wazeliny kosmetycznej występuje w postaci nieoczyszczonej, inaczej mówiąc surowej. Ze względu na posiadane właściwości jej głównym zadaniem jest zapewnienie skutecznej ochrony posmarowanych nią elementów przed korozją, powstawaniem rdzy oraz nadmiernym tarciem. Należy jednak pamiętać, że omawiany środek występuje w różnych wariantach, przez co przed jego zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na stopień topliwości oraz jej kwasowość. To właśnie wspomniane czynniki określają nie tylko rodzaj, ale także sposób zastosowania produktu. Dodatkowo wazelina techniczna jest substancją odporną na działanie:

– soli,

– wody,

– oraz słabych zasad i kwasów.

Wazelina techniczna – do czego służy?

Ze względy na swoją wielofunkcyjność wazelina techniczna doskonale sprawdza się zarówno do zabezpieczania różnorodnych elementów wykonanych z metalu przed korozją, jak i w celu izolowania ich przed niekorzystnym wpływem wciąż to zmieniających się warunków atmosferycznych. Z powodzeniem można ją również stosować w przypadku systemów elektronicznych i technicznych, w których odpowiedzialna jest za ochronę styków, dzięki czemu układy mogą działać bez żadnych zakłóceń przez długi czas. Z wazeliny technicznej bardzo chętnie korzystają także zakłady kaletnicze, ponieważ pokryta wymienioną substancją skóra, nie wysycha i na dłużej zachowuje swoją elastyczność.

Rodzaje wazeliny technicznej

Na rynku możemy wyróżnić dwa główne rodzaje wazeliny technicznej tj.:

– Wazelinę niskotopliwą – o maksymalnej temperaturze pracy równej 30 stopniom Celsjusza, która ze względu na doskonałe właściwości smarne sprawdza się jako alternatywa dla smaru. Pozwala na zniwelowanie skrzypienia.

– Wazelinę wysokotopliwą – o maksymalnej temperaturze pracy równej 55 stopniom Celsjusza, która doskonale radzi sobie w tych najtrudniejszych warunkach pracy i pozwala na skuteczną ochronę elementów metalowych.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ