Czy opłaca się kupić opony całoroczne

Na rynku oponiarskim i w ogóle w branży motoryzacyjnej nie ma zgody co do opinii na temat opon całorocznych. Od lat przyjmuje się, że opony te ani nie sprawdzają się latem, ani nie zapewniają maksimum bezpieczeństwa dla kierowców w czasie zimowej aury. Jak jest naprawdę? Czy opłaca się kupić opony całoroczne? Czy dla ciebie również mogą one być dobrym wyborem?

Uniwersalne opony do samochodów

W odróżnieniu od opon letnich i opon zimowych, opony całoroczne, nazywane również wielosezonowymi, można użytkować przez cały rok. Takie ogumienie cieszyło się dużą popularnością na początku lat 90. XX wieku, ale z czasem kierowcy coraz częściej zaczęli wybierać opony przeznaczone na konkretny sezon. Tym bardziej że wielu producentów wydało fortunę na kampanie promocyjne informujące o tym, jak ważne jest stosowanie odpowiednich opon latem i zimą.

Po okresie panowania mody na sezonową wymianę opon, producenci coraz częściej opracowują wysokiej jakości opony całoroczne, które spełnią wymagania wielu kierowców.

Czy opony całoroczne są kompromisem?

Jak wskazuje ekspert z serwisu https://noweopony.pl/, jeszcze kilka lat temu producenci opon skupiali się na segmencie opon letnich i zimowych, dopracowując ich bieżniki i zwiększając bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w danym sezonie. Opony całoroczne były zaniedbywane, dlatego ich wybór był traktowany jako nieuzasadniony. Obecnie kierowcy mogą wybrać spośród szerokiej gamy opon całorocznych.

Nowoczesne opony całoroczne zapewnią ci taki sam komfort poruszania się po drogach, przyczepność do nawierzchni i krótką drogę hamowania, co dobre opony przeznaczone na lato czy zimę.

Opony całoroczne mają doskonałe właściwości jezdne w szerokim zakresie temperatur – od -20 stopni Celsjusza do +30 stopni. Radzą sobie z szybkim odprowadzaniem wody i błota pośniegowego, dzięki odpowiednio wyprofilowanej rzeźbie bieżnika.

Przy projektowaniu opon całorocznych producenci starają się zachować idealny kompromis pomiędzy cechami właściwymi dla opon zimowych oraz dla opon letnich. W niektórych testach zdarza się, że opony całoroczne wypadają lepiej, niż opony sezonowe, co dobitnie potwierdza to, że śmiało możesz je wybrać do swojego samochodu i zapewnić sobie, i swoim pasażerom maksimum bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Dla kogo przeznaczone są opony całoroczne?

Jeśli nie stać cię na to, żeby kupić dwa komplety dobrej jakości opon letnich i zimowych, lepiej zdecyduj się na opony całoroczne wysokiej klasy, za które zapłacisz mniej, niż za dwa komplety opon sezonowych. Pamiętaj, że ogumienie wielosezonowe przeznaczone jest głównie dla kierowców, którzy najczęściej jeżdżą po mieście, nie rozwijają zbyt dużych prędkości i przejeżdżają rocznie nie więcej niż 30 tys. km. Opony te nie zachowują optymalnych własności w skrajnych warunkach atmosferycznych i przy agresywnym stylu jazdy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ