Chcąc otrzymać wyczerpujące informacje na temat historii i stanu samochodu, nie trzeba wcale męczyć jego właściciela bądź jeździć po wielu serwisach czy zakładach. Wystarczy bowiem uzyskać numer VIN, który zdradzi nam wszystkie tajemnice pojazdu.
Składa się on z siedemnastu znaków i pełni rolę identyfikacji samochodu. W pierwszej kolejności dowiemy się, gdzie został on wyprodukowany. Pierwszy znak informuje nas o kraju pochodzenia, dwa następne dotyczą natomiast konkretnego producenta. Cyfry od 4 do 9 informują natomiast o: wersji nadwozia, typie silnika i samego pojazdu oraz jego wyposażeniu. Pozostałe cyfry są numerem seryjnym.
W celu skutecznej interpretacji numeru VIN, warto skorzystać z dostępny dekoderów. Pozwolą one w sprawny sposób wyczytać wszelkie informacje. Tego typu oznaczenia przydają się przede wszystkim podczas zakupu auta używanego. Powiedzą nam bowiem między innymi, jaki rzeczywisty przebieg ma pojazd, jak często był serwisowany oraz jakie naprawy były wykonywane. Wszystko to umożliwi nam numer VIN i stacja obsługi pojazdów. Nie musimy martwić się więc tym, że zakupione przez nas auto będzie znajdowało się w zupełnie innym stanie od tego, jak przedstawiał to sprzedawca.
Numer VIN pozwoli nam także sprawdzić, czy auto było kradzione. W odpowiedniej bazie znajdują się bowiem numery wszystkich samochodów, które zmieniły właściciela w sposób nielegalny. Pamiętajmy, że złodzieje często starają się zmienić bądź przebić te numery. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców.
Omawiane oznaczenie często wykorzystywane jest także podczas kupowania części zamiennych do samochodu. Jeżeli chcemy, aby były one zgodne z modele pojazdu, warto skonfrontować je z informacjami zawartymi w tym właśnie numerze. Gdzie VIN się znajduje? Możemy go znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, między kabiną a przedziałem silnikowym, na amortyzatorze, słupku bocznym przednich drzwi, w bagażniku lub na podłodze. Odczytamy go także w stacji diagnostycznej, gdyż numer znajduje się w sterownikach auta.