Nie ma ważniejszego elementu wyposażenia motocyklisty niż kask. Nie tylko chroni głowę przed urazami w razie ewentualnego zderzenia lub upadku, ale również znacznie zwiększa komfort jazdy. Osłania bowiem głowę przed wiatrem, owadami czy kamieniami, które mogą wypaść spod kół poruszających się pojazdów. W jaki sposób dbać o kask, aby służył jak najdłużej? Podpowiadamy!
Na kasku z całą pewnością nie powinieneś oszczędzać. Wyłącznie taki dobrej jakości zapewnia ochronę i komfortową jazdę w każdych warunkach. Tylko certyfikowany kask motocyklowy, wykonany z mocnych materiałów jest w stanie zabezpieczyć głowę przed poważnymi urazami, na jakie jesteś narażony nawet w momencie niegroźnego (pozornie) upadku.
Jednak wysoka jakość to nie wszystko. Jeżeli chcesz, żeby kask służył Ci długo i efektywnie, musisz o niego dbać. Obowiązkiem każdego motocyklisty jest regularne czyszczenie i konserwacja tego elementu wyposażenia, który chroni głowę.
Dlaczego należy pielęgnować kask i jak go użytkować?
Kaski (niezależnie czy są to kaski otwarte czy zamknięte) narażone są na bez przerwy na zabrudzenia i mikrouszkodzenia. Dlaczego? W czasie jazdy bardzo często przylepiają się do nich owady, kurz, a piasek z drogi czy inne tego typu drobiny mogą porysować skorupę lub szybkę. Im więcej jeździsz, tym bardziej Twój kask jest narażony na wpływ takich czynników. Wyłącznie regularne czyszczenie i konserwacja sprawią, że cały element będzie pełnił swoją rolę, zwiększając komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Na czym polega wzorcowe dbanie o kask? Przede wszystkim na odpowiednim użytkowaniu. Nie pozostawiaj kasku w miejscach zakurzonych i brudnych. Po każdej jeździe oczyść go z pyłu, a najlepiej trzymaj w dedykowanym worku. W trakcie przerw w jeździe nie kładź pod żadnym pozorem kasku na ziemi. Uważaj też, aby Ci nie spadł. Zwracaj również uwagę na ewentualną blokadę szybki czy szczęki (kaski szczękowe mają taką część, dzięki której dolna partia nie otworzy się w trakcie jazdy). Jeżeli będziesz na siłę otwierał te elementy, możesz trwale uszkodzić kask.
Poza tym konieczne będzie czyszczenie kasku (najlepiej po każdej, zakończonej trasie), a także jego odpowiednia konserwacja.
W jaki sposób czyścić kask?
Prawidłowe czyszczenie kasku powinieneś zacząć od jego skorupy. Pod żadnym pozorem nie myj kasku pod bieżącą wodą. Do wytarcia kurzu czy owadów powinna posłużyć Ci ścierka (najlepiej z mikrofibry lub podobnego, miękkiego materiału), mydło i letnia woda. Na rynku dostępne są również specjalne kosmetyki do czyszczenia skorupy, które możesz wykorzystać. Delikatnie wycieraj poszczególne partie kasku tak, aby znów odzyskały blask.
Po zakończonym czyszczeniu skorupy możesz zabrać się za wizjer. W przypadku większych zabrudzeń tego elementu (np. po długiej wyprawie), najlepiej zdejmij go do dokładnego oczyszczenia. Pamiętaj, że wizjer to Twoje okno na drogę. Z tego względu musi być czyste, przejrzyste i pozbawione rys utrudniających widoczność. Do mycia wizjera użyj miękkiej ścierki, letniej wody oraz środka do szyb lub specjalnego, dedykowanego do wizjera preparatu. Dokładnie usuń wszystkie pozostałości po owadach. Po zakończonym czyszczeniu pozostaw kask do wyschnięcia lub dokładnie wytrzyj miękką ścierką. W żadnym wypadku nie używaj do tego suszarki!
Czas na wnętrze kasku
Nie zapominaj o środku Twojego kasku. Czysta wyściółka diametralnie podnosi komfort jazdy, co przekłada się na koncentrację motocyklisty i bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli środek jest wyjmowany, to co jakiś czas wypierz go ręcznie w letniej wodzie, używając do tego delikatnych środków chemicznych lub specjalnych produktów do prania wnętrza kasku. Nie wrzucaj wyściółki do pralki i nie wykręcaj po praniu. Całość musi się dosuszyć samodzielnie. Pamiętaj, że wnętrza nie musisz prać po każdym wyjeździe – wystarczy, że zrobisz to po dłuższych wypadach albo po zakończonym sezonie.
Jeżeli nie masz wyjmowanego środka, musisz go wyczyścić za pomocą gąbki i wody ze wspomnianym wyżej preparatem. Następnie użyj innej gąbki do wypłukania wyściółki i pozostaw całość do pełnego wyschnięcia. Uwaga – jeżeli masz zainstalowany w kasku interkom lub podobne elementy, wyjmij je przed czyszczeniem.
Zwróć uwagę również na to, czy wloty powietrza w kasku nie są zapchane lub zabrudzone. Do ich przeczyszczenia możesz użyć np. sprężonego powietrza.
Konserwacja to podstawa
Najważniejszym elementem konserwacji kasku jest kompleksowy przegląd po każdej jeździe. Zwróć uwagę na każde zadrapanie czy większe zabrudzenie, które powinieneś natychmiast usunąć. Poza tym możesz zainwestować w specjalne pasty do nabłyszczania kasku (chroniące powłokę przed wyblaknięciem i promieniami UV) czy polerowania wizjera (rób to zgodnie z wytycznymi producenta i nie za często, żeby nie zedrzeć zbyt wielu warstw). Po sezonie możesz również zakonserwować wyściółkę specjalnymi preparatami.
Pamiętaj, że odstawiając motocykl do garażu na zimę, musisz również kompletnie zadbać o kask. Najlepiej dokładnie go oczyść, zakonserwuj, włóż do pokrowca i zamknij w szafce. W ten sposób będzie on przygotowany na pierwszą, wiosenną jazdę.