akumulator

W samochodach, których liczniki ukazują sporą ilość przejechanych kilometrów, elementem psującym się najczęściej będzie akumulator. Podstawowym problemem okaże się jego częste rozładowywanie, zwłaszcza w porze zimowej, kiedy na termometrze widnieją temperatury ujemne.

Wszystko to sprawi, że staniemy przed koniecznością zakupu nowego akumulatora. Podjęcie właściwego wyboru i zakup sprawdzonej jednostki pozwoli nam cieszyć się sprawnie działającym samochodem przez naprawdę długi czas. Na co więc zwraca uwagę podczas kupowania akumulatora?

Istotną kwestią jest przede wszystkim uzyskanie informacji, które powiedzą nam, jaka pojemność akumulatora oraz jaki prąd rozruchowy są zalecane dla naszego auta. W przypadku prądu rozruchowego, pamiętajmy, że im jest on większy, tym uruchomienie samochodu okaże się sprawniejsze. Dużo trudniejszą kwestią wydaje się być wybór pojemności akumulatora. Jeżeli zakupimy jednostkę o zbyt małej pojemności, mogą pojawić się problemy z prawidłową obsługą auta, jeżeli zaś będzie ona za duża, będziemy musieli często go ładować.

Należy więc trzymać się zaleceń producenta, ewentualnie kupować akumulator o pojemności o 10% większej niż to, co przeczytamy w stosownej książce. Wspomniane zalecenia są istotne również ze względu na wymiary akumulatora. Na rynku zakupić możemy trzy rodzaje akumulatorów:

• ECM – przeznaczone są one przede wszystkim do samochodów posiadających system start/stop
• AGM – dla pojazdów hybrydowych
• z płynnym elektrolitem – najpowszechniejszy typ akumulatora, przeznaczony do samochodów o „małej” elektronice

Jeżeli nie chcemy kupować tego samego akumulatora jak ten fabryczny, zawsze możemy skorzystać również ze specjalnych internetowych wyszukiwarek, które pomogą nam dobrać jednostkę w oparciu i model auta i silnika. Często zdarza się, że producenci montują w swoich pojazdach akumulatory zbyt słabe, które mają zaniżoną żywotność. Nie należy jednak wymieniać ich zaraz po pierwszej awarii. Warto zaczekać aż tego typu problemy zaczną się powtarzać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomoc przy ładowaniu akumulatora
Następny artykułBlokada czy alarm?

Fanatyk starych aut z duszą. Motoryzacją interesuje się od kiedy pamiętam.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ