rozruch

Rozładowany akumulator niestety jest bardzo często przyczyną tego, że samochód odmawia nam posłuszeństwa i po prostu nie chce ruszyć. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Oczywiście należy akumulator naładować. Zazwyczaj odbywa się na zasadzie wyjęcia go z samochodu oraz podłączenia do prostownika. Sposób ten jest jednak bardzo czasochłonny, ponieważ najczęściej ładowanie trwa około 8 godzin. Dużo sprawniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tak zwanych kabli rozruchowych, za pomocą których „połączymy” rozładowany akumulator z pełnosprawną jednostką znajdującą się w drugim samochodzie.

Występują one zawsze w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i czerwonym. Choć nie jest to związane z żadnymi różnicami w działaniu, kable czerwone zazwyczaj podłącza się do „plusów” na akumulatora. Jeden kabel czarny podłączamy natomiast do „minusów” sprawnego akumulatora, a drugi do dowolnego metalowego i niepokrytego lakierem elementu samochodu bądź jego rozładowanego akumulatora. Nie pomylmy się w kolorach, gdyż może to doprowadzić do groźnej awarii.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie sprawnego samochodu (nie róbmy tego wcześniej!) i odczekanie kilku minut. Cały proces możemy przyspieszyć poprzez zwiększanie mocy samochodu sprawnego. Po tym czasie nasz akumulator powinien być naładowany, kable rozruchowej zaś możemy odłączyć w kolejności odwrotnej do tej, która została przedstawiona.

Kable są obecne na rynku w wielu rodzajach. Podstawowymi ich parametrami są: maksymalny przepływ prądu, długość oraz grubość. Jak wskazuje praktyka, najlepiej zakupić kabel, który będzie w stanie obsłużyć około 600 amperów przepływu prądu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie on w stanie „obudzić” rozładowany akumulator. Dobrym wyjście będzie także zakup kabli których klemy są miedziane, gdyż usprawnia to przepływ energii elektrycznej.

Cena kabli rozruchowych, w zależności od jakości ich wykonania, a także przeznaczenia, waha się pomiędzy kilkunastoma złotymi do nawet 500 (będą to kable przeznaczone do samochodów ciężarowych). Optymalnym wyborem będzie zakup kabli za około 100 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ