Jak oszczędzać paliwo

Ceny paliwa już w tym momencie są bardzo wysokie, a nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Będzie jeszcze gorzej. Tak naprawdę z roku na rok one są coraz wyższe, mimo iż przeciętnie pensje Polaków nie ulegają zmianie – trzeba więc płacić więcej przy tych samych zarobkach. Na szczęście można jednak dowiedzieć się, jak oszczędzać paliwo, by wydawać na nie trochę mniej. O czym warto więc pamiętać w trakcie jazdy, by przypadkowo nie zużyć zbyt dużej ilości benzyny lub gazu?

Pierwsza rada dotyczy tego, by podczas jazdy zawsze mieć oczy szeroko otwarte i bacznie obserwować, co właściwie dzieje się na drodze. Kierowcy muszą nieraz wybiegać w przyszłość i przewidywać różne sytuacje. Gwałtowne hamowanie, przyspieszanie, nagłe zwalnianie i ciągłe zmiany prędkości są bowiem tym, co powoduje największą stratę paliwa. W niektórych warunkach trudno jednak zachowywać się inaczej. Podczas jazdy po dużym mieście w godzinach szczytu trzeba liczyć się z natrafianiem na korki i przestoje. Skoro jednak jest to coś, co zdarza się na co dzień, można to przewidzieć i wcześniej przygotować się do podobnych sytuacji. Kierowcy, którzy chcą oszczędzać paliwo, muszą praktykować płynną i spokojną jazdę. Im rzadziej będzie dochodzić do nagłego zatrzymywania pojazdu czy zmiany prędkości, tym te straty benzyny lub gazu będą mniejsze. Nie powinno się jednak prowadzić auta na bardzo niskich obrotach. Wbrew pozorom nie jest to dobry sposób na oszczędzenie paliwa.

A jak oszczędzać paliwo już podczas samej jazdy? Otóż warto trzymać się stałej prędkości. Jeździć trzeba spokojnie i płynnie. Większość samochodów osobowych spala dużo mniej paliwa przy niskich prędkościach, dlatego na co dzień lepiej nie szaleć na drogach, zwłaszcza że szybka jazda jest zawsze dodatkowym zagrożeniem dla kierowcy, jego pasażerów i innych osób. Najefektywniejsze byłoby poruszanie się przy stałej prędkości. Jeśli chodzi natomiast o samą jej wartość, nie powinna być ona wyższa niż 70 kilometrów na godzinę. Nie jest to jednak do końca możliwe do zrealizowania. Mało kto wyobraża sobie, że mógłby jeździć po autostradzie z prędkością 70 km/h. Ta prędkość powinna być więc nieco wyższa – można ją podwyższyć do wartości ok. 100 km/h. Nie należy natomiast przekraczać magicznej liczby 120 km/h. Przy takiej prędkości zużycie paliwa jest znacznie wyższe.

Jak oszczędzać paliwo? Te dwa wyżej wymienione sposoby są prawdopodobnie najskuteczniejsze w tej kwestii. Wielu kierowców już dziś z nich korzysta. Każdy powinien pójść ich śladem.

Więcej: https://www.dexoil.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ