Jaki rodzaj tarcz hamulcowych wybrać

Rodzaj tarcz hamulcowej bardzo często zależy od rodzaju pojazdu w jakim będzie ona używana, oraz jak duże obciążenia będzie zmuszona znosić. W przypadku samochodów osobowych będą one zdecydowanie mniejsze niż w przypadku 40 tonowych ciężarówek czy samochodów sportowych w których bardzo często wykonuje się kilkadziesiąt mocnych hamowań na okrążenie.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań zróżnicowanych pod względem użytych materiałów czy zastosowanych technologii:

  1. Tarcze monolityczne – które aktualnie nie są już często spotkane, są one pierwowzorem aktualnych rozwiązań. Stosowane były w starszych samochodach, jako element wykonany z jednego kawałka materiału. Zapewniały znacznie większą skuteczność niż standardowe hamulce bębnowe, natomiast ze względu na słabą zdolność odprowadzania ciepła, nie nadawały się do jazdy miejskiej.
  2. Tarcze wentylowane – są one nowszym rozwiązaniem, oferującym skuteczność hamowania tarcz monolitycznych oraz brak problemu z przegrzewaniem. Dzięki kanalikom wewnątrz tarczy, możliwa jest wymiana ciepła poprzez ruch powietrza dzięki czemu jest to obecnie najczęściej wykorzystywany model tarczy hamulcowej w samochodach osobowych.
  3. Tarcze nawiercane – coraz większe moce silników oraz prędkości osiągane przez pojazdy wymagają skuteczniejszych i odporniejszych na przegrzewanie układów hamulcowych, niż te oparte na zwykłych tarczach wentylowanych. Tarcze hamulcowe nawiercane są podobnie skonstruowane jak tarcze wentylowane, natomiast mają jeszcze dodatkowe otwory na tarczy które pomagają zarówno w jeszcze lepszym odprowadzaniu ciepła jak również w odprowadzeniu gazów powstałych w efekcie hamowania. W porównaniu do zwykłych tarcz mają one zdecydowanie wyższą temperaturę pracy, więc pełnię skuteczności osiągają zdecydowanie dłużej niż zwykłe tarcze wentylowane. Minusem takiej tarcz jest natomiast szybsze zużywanie klocków hamulcowych.
  4. Tarcze węglowo-ceramiczne – stosowane w najdroższych modelach samochodów. Są one obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem, spełniającym najwyższe wymagania w dziedzinie sportu. Zbudowane z ceramiki, włókien węgla oraz włókna szklanego są bardzo mocnym, odpornym na przegrzewanie i trwałym rozwiązaniem stosowanym zarówno w samochodach sportowych ze względu na osiągi, jak również w dużych i ciężkich limuzynach z ogromnymi silnikami. Tarcze te, są natomiast kilkukrotnie droższe niż standardowe rozwiązania jak tarcze wentylowane, właśnie ze względu na użyte materiały.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oszczędzać paliwo?
Następny artykułWymiana świec zapłonowych

Fanatyk starych aut z duszą. Motoryzacją interesuje się od kiedy pamiętam.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ