Jak usunąć wosk samochodowy z szyb i plastiku

Woskowanie auta to jedna z czynności, która pozwala nam zachować lakier w nienagannej kondycji. Zabezpiecza doskonale powierzchnię samochodu, nadając mu prawdziwą ochronną warstwę. Zapobiega ona działaniu atmosferycznych warunków oraz wszystkich mechanicznych czynników. Jednak z pewnością woskowanie samochodu przyczynia się także do powstawania zacieków po preparacie na szybach oraz na elementach plastikowych. W jaki sposób usunąć z tych miejsc wosk samochodowy?

Jak usunąć wosk samochodowy z szyb?

Od razu pragniemy zaznaczyć, że nie ma idealnej metody, która pozwoliłaby na ominięcie precyzyjne elementów plastikowych samochodu oraz szyb, jeśli zamierzamy nałożyć wosk w każdym niezbędnym miejscu. Gdybyśmy tego chcieli uniknąć, to wosk byłby nałożony jedynie na środku każdej powierzchni elementy, a krawędzie nie byłyby pokryte nim. Takowa metoda mija się jednak z celem, ponieważ to krawędzie elementów, które są pokryte lakierem są narażone najbardziej na zarysowania. Jak wyglądałby samochód zabezpieczony woskiem tylko w jednej części? Na pewno nie byłoby to zbyt estetyczne.

Metoda usunięcia naszego kłopotu zależy bezpośrednio od rodzaju wosku, który został użyty. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wosków samochodowych. Jednym z nich jest tak zwany wosk samochodowy silikonowy. W sieci możemy poznać sposoby z użyciem margaryny do czyszczenia szyb z wosku. W przypadku wosku silikonowego nie jest to skuteczny chwyt. Najefektywniejsze będą rozpuszczalniki węglowodorowe. Z uwagi na to, że taki rozpuszczalnik jest podobny chemiczne do zwykłej benzyny, to lakier samochodowy powinien na niego być odporny.

Uszczelkom z kolei na pewno nie zaszkodzi zwilżona szmatka. Oczywiście do niej ciepła woda oraz płyn do mycia naczyń. Czasami zanieczyszczenia z wosku schodzą szybciej, a w innym wypadku musimy nieco się natrudzić.

Jak usunąć wosk samochodowy z plastiku?

Poza zabrudzeniem szyb może także dojść do zabrudzenia plastiku. Nawet jeśli podczas woskowania od razu wytrzemy elementy plastikowe, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przypadku samochodu używanego, poprzedni właściciel tego nie zrobił. Zacieki od wosku, które pozostają dłuższy czas na plastikach, są znacznie trudniejsze do usunięcia. Wskutek tego musimy użyć preparatów specjalistycznych auto detailingowych, aby sobie poradzić z tymże problemem.

Metodą najbardziej skuteczną są dwa preparaty, które posiadają właściwości, pozwalające usunąć wszelkie ślady po wosku nie tylko z lakieru, ale także z elementów plastikowych.

IPA, to alkohol izopropylowy. Jest to doskonały oraz profesjonalny preparat czyszczący. Służy przede wszystkim lakierowanym powierzchniom. Jednak również sprawdza się idealnie do plastików, które są zabrudzone woskiem. Usuwa bardzo trudne zanieczyszczenia, a poza tym odtłuszcza powierzchnię, co ma tutaj znaczenie kluczowe, jeśli chodzi o wosk samochodowy. IPA stworzony został na bazie alkoholu, dlatego nie rozpuszcza jedynie wosku, ale również smary i oleje. Jest to jednocześnie preparat w pełni bezpieczny dla powierzchni. Przyda się również do odtłuszczania lakieru przed nałożeniem następnej warstwy wosku. Powierzchnia w ten sposób przygotowana będzie do tego zabiegu idealna.

Świetny jest także APC, a więc All Purpose Cleaner. Jest to wielozadaniowy koncentrat, który został stworzony z myślą o czyszczeniu wielu powierzchni samochodu, nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Jego właściwości wyjątkowe pozwalają odspoić brud od powierzchni, dzięki temu produkt radzi sobie doskonale z bardzo trudnymi zabrudzeniami, w tym także śladami po wosku. Forma koncentratu sprawia, że produkt jest niesamowicie wydajny. Możemy go wykorzystać także przy bardzo wielu powierzchniach, wedle jego zastosowania.

Możemy także skorzystać z magicznej gąbki. Co to takiego? Jest to gąbka, która usuwa zabrudzenia z plastikowych elementów oraz felg. Nie potrzebujemy żadnych preparatów. Wystarczy, że magiczną gąbkę zamoczymy w wodzie. Wówczas gąbka działa jak papier ścierny, ale drobnoziarnisty oraz delikatny.

Aby żeby znaleźć najlepszy wosk samochodowy warto zrobić mały research w sieci. Polecamy zapoznać się z opiniami o wszelkich produktach. Pomocne okazują się także rankingi wosków. Wiele sklepów internetowych posiada na swoich stronach takie zestawienie. Warto kupić wosk samochodowy z pierwszych trzech miejsc. Mamy wtedy pewność, że preparat jest dobry jakościowy i spełni wszelkie nasze oczekiwania. Gdy używamy wosku, to chcemy, aby był najwyższej jakości. W końcu zależy nam na ochronie naszego lakieru. Od razu kupmy środek do czyszczenia szyb i plastiku z wosku, zabrudzenia mogą się zdarzyć.

[Głosów:9    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ