Wały napędowe stanowią jeden z najważniejszych elementów układu napędowego w samochodach osobowych. Ich stan i dobra kondycja jest niezwykle ważna w pojazdach napędzanych na tylną oś oraz na wszystkie cztery koła (napęd 4×4). W wyniku wysokiej eksploatacji oraz żywotności może dojść do usterek wałów napędowych, na co warto szczególnie zwrócić uwagę. Co zatem zrobić, gdy dojdzie do awarii i jak ją skutecznie usunąć?
Wał napędowy – budowa i działanie
Do czego właściwie służy wał napędowy? Wały napędowe to podzespoły wykorzystywane w samochodach osobowych oraz różnego rodzaju pozostałych pojazdach i maszyn – auta dostawcze, maszyny rolnicze i leśne, ciągniki, pojazdy szynowe, dźwigi, czy urządzenia przemysłowe oraz produkcyjne. Dana maszyna, posiadając wał, umożliwia przenoszenie momentu obrotowego na poszczególne elementy układu napędowego.
Wał napędowy to prosta grubsza rura połączona ze skrzynią biegów oraz mostem napędowym. Składa się z następujących elementów:
- przegubu krzyżakowego,
- rurowego korpusu,
- połączeni przesuwnego (wielopustu),
- łożyska podporowego,
- złącza kołnierzowego.
Usterki wałów napędowych – najczęstsze przyczyny awarii
Niekiedy podczas awarii rzadko kiedy da się wykryć uszkodzenia układu napędowego, w tym wału. Zazwyczaj podczas okresowych, czy profilaktycznych przeglądów nie pojawia się nic niepokojącego. Jednak najczęściej tego typu awarie poczujemy dopiero za kierownicą samochodu np. na trasie lub w mieście. Uszkodzenia wałów napędowych tyczą się głównie luzu w przegubach i wielowypuście, co jest następstwem bicia wału – uszkodzone mogą w tym przypadku zostać pozostałe elementy układu. Najczęściej dochodzi do dwóch poważniejszych usterek tego elementu w samochodzie.
- Uszkodzenie krzyżaka
Tego typu usterkę można rozpoznać po charakterystycznym stukaniu, które dobiega spod płyty podłogowej. Najczęściej dzieje się tak podczas przyspieszania. Delikatne wibracje, które będą oznaką uszkodzenia krzyżaka, poczujemy po opuszczeniu nogi z gazu. Zazwyczaj krzyżak działa nieprawidłowo ze względu na jego niepoprawne wyważenie w trakcie naprawy.
- Uszkodzenie łożyska, łączników lub podpory
Jeśli w trakcie prowadzenia pojazdu poczujemy drgania auta, bicie kierownicy i spadek mocy – najprawdopodobniej mamy do czynienia z awarią tych elementów w układzie napędowym. Gdy tylko objawy tego uszkodzenia się pojawiają, należy udać się do mechanika, aby nie doszło do opadnięcia wału lub poważnych usterek podpory.
Naprawa usterek wałów napędowych – jak to zrobić?
Najczęściej, gdy pojawia się problem uszkodzenia wałów napędowych, myślimy – natychmiastowa wymiana elementu na nowe. Oczywiście w niektórych przypadkach jest to konieczność. Jednak często dzieje się tak, że nie musimy wymieniać całego wału, a jedynie jego elementy, z którego się składa. Zamiast wymiany części na nowe, można skorzystać z możliwości ich regeneracji, dzięki odpowiedniej firmie np. https://takiewaly.pl. Z pewnością regeneracja tych elementów będzie nie tylko mniej kosztowna, ale przyczyni się do przywrócenia stanu fabrycznego wału napędowego i lepszej pracy podzespołów. W trakcie regeneracji poszczególne części zostają starannie rozebrane, a następnie oczyszczone i sprawdzane. Kolejnych ich etapem jest regeneracja oraz wymiana kilka części na nowsze.
źródło zdjęcia: freepik.com