Model RC z napędem spalinowym czy elektrycznym?

Na rynku produktów modelarskich znajdziesz wiele wersji zdalnie sterowanych pojazdów, w tym modele samochodów, samolotów czy łodzi. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim auta zdalnie sterowane występujące z nieskończonej różnorodności typów, wyposażone w silnik elektryczny i zasilane bateriami lub w nowocześniejszej wersji, bardziej wydajnym akumulatorem. W sprzedaży znaleźć można również bardziej złożone konstrukcje z napędem spalinowym, zasilane specjalnym rodzajem paliwa.

Jakie są różnice pomiędzy tymi konstrukcjami?

Modele RC z napędem elektrycznym to najpopularniejszy typ aut zdalnie sterowanych. Obsługa takich modeli jest nieskomplikowana, są one niezawodne w działaniu, nie wymagają przeprowadzania specjalistycznych prac konserwacyjnych. Jedyne, o czym musi pamiętać użytkownik takiego sprzętu, to częsta wymiana baterii lub w przypadku modeli zasilanych akumulatorem, jego ładowanie. Przeciętny czas zabawy profesjonalnym modelem auta zdalnie sterowanego zasilanego z baterii lub akumulatora nie przekracza kilku-kilkunastu minut (mowa o pojazdach o większej mocy silnika, rozwijających znaczne prędkości).

Modele RC z napędem spalinowym to bardziej profesjonalne, a przez to mocniej skomplikowane konstrukcje dedykowane osobom dysponującym większym doświadczeniem, umiejętnościami i czasem. Spalinowe auta zdalnie sterowane wymagają częstej konserwacji i są droższe w utrzymaniu. Zasilające je paliwo jest stosunkowo drogie, ale użycie tego typu nośnika energii sprawia, że zabawa trwa dłużej i użytkownik nie musi czekać na ponowne naładowanie akumulatora – wystarczy dolać paliwa i można kontynuować zabawę.

Jaki model RC na początek?

Dla osób kupujących swój pierwszy model RC najlepszym wyborem będzie średniej wielkości pojazd z napędem elektrycznym. Tego typu model jest cichy w działaniu i w zasadzie bezobsługowy. Auta zdalnie sterowane z napędem spalinowym polecane są bardziej doświadczonym osobom, które szukają sprzętu o lepszych parametrach technicznych, zdolnego do rozwijania większych prędkości na torze. Ceną za lepsze parametry i większy profesjonalizm modelu jest większy koszt jego utrzymania i użytkowania. Paliwo kosztuje, co jakiś czas trzeba wymieniać zużywające się części mechaniczne, trzeba również pamiętać o systematycznej konserwacji sprzętu. To wszystko zajmuje czas, wymaga zakupu odpowiednich narzędzi i zdobycia umiejętności, które pozwolą na samodzielną realizację większości napraw.

Modele spalinowe to wyższa szkoła jazdy i na początek przygody z modelami RC większość doświadczonych osób poleci modele elektryczne.

[Głosów:9    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ