Prosta droga od EETS do zwrotu podatku VAT i akcyzy we Francji

Przejazd płatnymi odcinkami dróg we Francji kojarzony jest głównie z bramkami zlokalizowanymi przed wjazdem na autostradę. Alternatywą wobec postoju na bramkach jest jednostka pokładowa OBU, która umożliwi szybki wjazd na płatny odcinek drogi i proste naliczanie opłat. Operator oferujący urządzenie pokładowe może także rozliczyć przejazd na jednej fakturze i ułatwić zwrot podatku VAT i akcyzy.

Korzystanie z francuskich autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatne niezależnie od klasy pojazdu. Rozliczenie następuje przy bramkach, przed wjazdem na płatny odcinek drogi. Wysokość opłaty zależna jest od rodzaju pojazdu, przejechanej odległości, odcinka autostrady oraz pory dnia (w godzinach szczytu opłata może być wyższa).

Alternatywą dla bramek i długich postojów w korkach jest urządzenie pokładowe OBU, które umożliwia szybki przejazd przez bramki bez zatrzymywanie się w celu uiszczenia opłaty (bramka otwiera się automatycznie). Urządzenia pokładowe działają nie tylko na terytorium Francji – obecnie udostępniona została tam Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej, która umożliwia przejazd także przez terytoria tych państw UE, które udostępniają EETS (obecnie Francja, Portugalia i Hiszpania). Poza prostym naliczaniem opłat drogowych, dzięki jednemu operatorowi można uzyskać zwrot podatku VAT i akcyzy za przejazdy francuskimi drogami.

Podróżowanie nie tylko przez Francję

Podmiotem specjalizującym się w elektronicznym systemie poboru opłat we Francji jest firma Axxès, która powstała z udziałem największych operatorów sieci autostrad francuskich oraz banku Crédit Mutuel. Firma Axxès jest także producentem jednostki pokładowej Viaxxès.SAT oferowanej w Polsce przez koncern Shell. Urządzenie nalicza opłaty w ramach EETS na terenie Francji, Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Jednorazowa opłata za urządzenie wynosi 10 EUR, natomiast kwota za miesięczną eksploatację – maksymalnie 3,50 EUR. Warto dodać, że opłata ulega obniżeniu w momencie skorzystania z wielu jednostek jednocześnie.

Wyposażenie całej floty w OBU u jednego operatora obniża koszty ich eksploatacji. Urządzenie daje możliwość zmiany zapisanych wcześniej danych pojazdu i można je przenosić na inne samochody ciężarowe – kierowca może zmienić ustawienia liczba osi, natomiast  pozostałe ustawienia zmienia operator. Zaletą jednego OBU jest możliwość naliczania opłat w wielu krajach członkowskich i rozliczenie kursu na podstawie jednego zbiorczego fakturowania.

Zwrot podatku VAT i akcyzy

Obecnie obowiązujące stawki podatku VAT we Francji to 21%, 10% i 20%. Minimalna kwota podatku, która pozwala na jego zwrot, to 400 EUR w kwartale jednego roku lub 50 EUR za jeden pełny rok kalendarzowy. Zwrot można otrzymać za olej napędowy, olej opałowy, mapy drogowe, tunele drogowe, hotele i noclegi czy promy. Nie podlegają zaś zwrotowi wydatki prywatne, na taksówki, pomoc drogową czy mycie pojazdu. Ciekawostką jest fakt, że zwrotowi nie podlega benzyna – wyjątek stanowi paliwo do agregatów.

Celem uzyskania zwrotu VAT i akcyzy z Francji należy przedstawić fakturę z pełnymi danymi firmy lub paragon fiskalny (dotyczy wyłącznie przewozu towarów lub osób). Paragon musi zawierać pełne dane firmy oraz numer identyfikacji podatkowej. Planując przejazd przez Francję, można skorzystać z usług operatora takiego jak koncern Shell, który nie tylko dostarczy jednostkę pokładową i rozliczy przejazd, ale także pomoże złożyć wniosek i przejmie obowiązki związane z zawiłymi procedurami zwrotu podatku VAT i akcyzy. Dzięki współpracy marki Shell i firmy FDE (czołowej agencji Europy zajmującej się zwrotem podatku VAT) można uzyskać zwrot nawet w ciągu 14 dni od momentu wystawienia faktury.

Planowanie transportu przez francuskie autostrady i drogi szybkiego ruchu można w znaczący sposób ułatwić dzięki skorzystaniu z usług jednego operatora, który dostarczy jedno urządzenie pokładowe działające w ramach usługi EETS oraz rozliczy przejazd na podstawie jednego zbiorczego fakturowania. Dodatkowo w prosty i szybki sposób otrzymuje się zwrot podatku VAT i akcyzy – wszystko dzięki współpracy operatora z doświadczoną agencją FDE.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ