Recykling samochodów

Wbrew pozorom, również pojazdy samochodowe – w tym przede wszystkim samochody osobowe – poddawane są recyklingowi. Oznacza to, że po zdemontowaniu pojazdu, jego poszczególne części są wykorzystywane na nowo, by nadać im nowe życie. Niekiedy też rozkłada się je na mniejsze podzespoły, bądź przetapia – w celu ponownego wykorzystania materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli zależy ci na ekologicznym pozbyciu się starego samochodu osobowego – wybór stacji demontażu pojazdów to najlepszy wybór. Możemy mieć pewność, że oddany do niej samochód nie będzie zatruwał środowiska, a jego „recyklingowy potencjał” zostanie wykorzystany.

Jak ekologicznie pozbyć się starego samochodu?

Jak każda maszyna – również samochody osobowe prędzej czy później ulegają usterkom, które doprowadzają do ich całkowitego zepsucia. Gdy pojazd nie nadaje się do dalszej eksploatacji, wówczas należy się go pozbyć. Do wyboru mamy kilka możliwości. Po pierwsze – możemy spróbować sprzedać samochód w całości lub na części. Oczywiście – o ile jego stan techniczny na to pozwala.

Możemy zarówno poszukiwać samodzielnie kupców, jak i odsprzedać samochód do stacji skupu aut, lub oddać do komisu samochodowego. Wybór pomocy pośredników jest często dobrym rozwiązaniem. Szczególnie gdy nie mamy czasu, by samodzielnie poszukiwać nabywcy oraz reklamować nasz stary mobil.

Drugim rozwiązaniem jest udanie się do stacji demontażu pojazdów. Stacje takie rozlokowane są na terenie całego kraju (szczególnie polecamy Auto Kurek CarGryf) i posiadają specjalne certyfikaty zezwalające na prowadzenie działalności. Złomowanie aut jest rozwiązaniem optymalnym, gdy pojazd nie nadaje się do dalszej eksploatacji – na przykład w wyniku wypadku, zderzenia lub poważnej awarii.

Złomowanie aut – wybór korzystny dla ciebie i dla środowiska

Złomowanie aut to rozwiązanie polegające na „oddaniu” samochodu do stacji demontażu. W zamian otrzymujemy zapłatę (której wysokość zależy od stawek danej stacji oraz stanu technicznego naszego pojazdu) oraz umowę sprzedaży. Na podstawie tej ostatniej możemy odzyskać nadpłacone składki w polisie OC.

Stacje demontażu pojazdów są zobowiązane do wykorzystywania tych części, które nadają się do dalszego użycia. Stopień wykorzystania odpadów nie powinien wynosić mniej niż 85 procent, przy czym w przypadku wielu pojazdów jest on znacznie wyższy. Warto jednak podkreślić, że jeśli zależy nam na ekologicznym pozbyciu się samochodu – należy wybierać wyłącznie legalne stacje demontażu. W innym przypadku – nie możemy mieć pewności, jak osoby odkupujące nasz pojazd postąpią z jego wrakiem.

W jaki sposób stacje demontażu posługują się odzyskanymi z samochodu częściami? Przede wszystkim – precyzyjnie wybierają te części, które nadają się do dalszego użytku; oznaczają je oraz oceniają stopień dotychczasowej eksploatacji. Zostają one również oczyszczone, a następnie – w zależności od stanu technicznego – są przekazywane dalej. Wszystko odbywa się zgodnie z normami homologacjami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Na koniec warto podkreślić, że złomowanie aut to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, nie tylko ze względów ekologicznych, ale również finansowych i praktycznych. Zwłaszcza gdy mowa o samochodach całkowicie wyeksploatowanych, których dalsze użytkowanie mogłoby stanowić źródło zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ