Z zakupem samochodu używanego zawsze związana jest pewna doza ryzyka. Niewłaściwe działanie pojazdu może się uaktywnić dopiero po zawarciu transakcji i dokonaniu wszelkich opłat. Naszą czujność budzić powinna sytuacja, w której sprzedający oferuje samochód po niskiej cenie, ale bez niezbędnych dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego. Może być to bowiem próba oszustwa.
Istotna odpowiednia dokumentacja
Podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży auta należy upewnić się, czy sprzedający posiada takie dokumenty jak kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Sygnałem ostrzegawczym powinno być również posługiwanie się miękkim dowodem rejestracyjnym, który wydawany jest podczas weryfikacji przez odpowiednie służby legalności dokumentów samochodu. Warto zwrócić uwagę także na to, czy dane w papierach i dane sprzedawcy są jednakowe. Po dokonaniu zakupu bowiem to na naszych barkach spoczywa zadbanie o tak zwaną ciągłość umów, co w praktyce oznacza zgromadzenie wszystkich poprzednich umów.
Dokonanie transakcji kupna i sprzedaży może odbyć się nawet w sytuacji, gdy dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany. Nie ma bowiem ku temu żadnych formalnych przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że w dokumencie tym zazwyczaj zawarte są w różne adnotacje, które mogą być istotne z punktu widzenia nabywającego auto. Co więcej dowód rejestracyjny może być zatrzymany z wielu powodów, które w trakcie dokonywania transakcji trudno przewidzieć. Nie zawsze bowiem to, co przedstawia dotychczasowy właściciel jest prawdą.
Fałszywe dokumenty zagrożeniem
Szczególną uwagę zwrócić powinniśmy także podczas zakupu samochodu sprowadzanego z zagranicy. Sprzedawca może nam bowiem przedstawić fałszywe dokumenty. W tym wypadku ważna jest świadomość tego, jak wygląda dowód rejestracyjny w kraju skąd pochodzi nabywany przez nas pojazd. Pozwoli to nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Ważny element stanowi również sporządzenie właściwej umowy, która zabezpieczy interesy kupującego.