Samochód w leasing prywatny zamiast na kredyt?

Firmy leasingowe proponują leasing konsumencki dla klientów indywidualnych. Taka forma finansowania auta z wielu powodów może być tańsza od kredytu bankowego.

Jeszcze do niedawna leasing na samochód kojarzył się jedynie z formą finansowania pojazdów, dostępną jedynie dla firm. Jednak obecnie nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, by móc z niej skorzystać. Firmy leasingowe proponują bowiem leasing konsumencki – dla klientów indywidualnych. Taka forma finansowania auta z wielu powodów może być tańsza oraz wygodniejsza od kredytu bankowego.

Czym jest leasing?

Jest to alternatywa dla kredytu bankowego, która staje się sposobem na sfinansowanie wybranego samochodu, a jednocześnie pozwala na poniesienie znacznie niższych kosztów, niż te związane z kredytem na auto. Jest tak, ponieważ wybrana firma leasingowa czerpie zyski nie tylko z oprocentowania, ale też z odpisów amortyzacyjnych za pojazd (którego jest formalnym właścicielem).

Osoba biorąca samochód w leasing wyraża zgodę na płacenie za niego regularnych rat. Do czasu spłacenia ich wszystkich, nie jest ona jednak formalnym właścicielem auta. Staje się nim dopiero po zapłaceniu ostatniej raty i wykupieniu pojazdu (co kosztuje najczęściej 1% początkowej jego wartości). Co ważne, osoba użytkująca samochód ma oczywiście prawo pierwszeństwa w jego wykupieniu.

Leasing dla osób prywatnych 

Odpowiedź brzmi – tak. A dlaczego? Oto kilka najbardziej istotnych powodów:

  1. Jest to opcja bardzo łatwo dostępna, szczególnie teraz, kiedy banki wprowadziły bardziej restrykcyjne badanie dochodów klienta przed udzieleniem mu kredytu.
  2. Przy leasingu wiele formalności (takich np. jak rejestracja auta), przejętych zostaje przez firmę leasingową.
  3. Bardzo często firma leasingowa proponuje atrakcyjne ceny oraz niezwykle dogodne warunki ubezpieczenia. 
  4. Leasing jest bardzo elastyczny i dlatego może obejmować nie tylko samochody, ale też pojazdy takie jak motocykle, czy nawet quady. Mogą być one nowe, ale też używane.
  5. Bardzo często firmy leasingowe współpracują z salonami i komisami aut (co ułatwia zakup), ale często można przedstawić im (i skorzystać) z oferty konkurencyjnej firmy.
  6. Niejednokrotnie zdarza się, że znani producenci aut posiadają swoje banki, które także oferują leasing konsumencki.
  7. Leasing indywidualny może mieć bardzo wygodne okresy finansowania (24, 36, 48, czy nawet 60 miesięcy).
  8. Często istnieje możliwość dopasowania miesięcznej raty do potrzeb konkretnego klienta (dzięki wyższym wartościom końcowym). 
  9. W standardowym leasingu operacyjnym dostępna jest szeroka gama produktów ubezpieczeniowych oraz produktów dodatkowych, które dają gwarancję bezpieczeństwa i komfortu finansowania samochodu.
  10. Decyzja leasingowa może być bardzo szybka, a wszystkie procedury proste i wygodne.

Leasing a kredyt

Firmy leasingowe są w stanie zaproponować swoim klientom dużo niższe oprocentowanie niż banki. Dzieje się tak, bo czerpią one korzyści na odpisach podatkowych jako właściciel pojazdu. Osoba prywatna biorąca samochód w leasing, musi jednak pamiętać, że będzie płacić tzw. opłatę przygotowawczą oraz prowizję. Będzie istniała także konieczność zakupu pełnego ubezpieczenia samochodu – co jest oczywiście zrozumiałe, gdyż staje się to zabezpieczeniem firmy w razie ewentualnej stłuczki czy kradzieży.

Czasem zdarza się tak, że polisa ubezpieczeniowa wliczona jest w miesięczne opłaty za samochód. Opcja leasingu indywidualnego jest bardzo popularna w krajach zachodnich, bo ich mieszkańcy mają nieco inne nastawienie do własności. Warto jednak, by i w Polsce nastawić się na to, że dany pojazd jest jedynie narzędziem do poruszania się po drodze, a skorzystanie z leasingu jest opcją tańszą i bardziej wygodną niż kredyt bankowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ