Wpływ czynników atmosferycznych na samochód

Nie da się ukryć, że czynniki atmosferyczne mają ogromny wpływ na pracę samochodu. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale za to możemy odpowiednio zadbać o samochód, by mieć pewność, że jest dobrze chroniony przed szkodliwym działaniem owych czynników.

Samochód latem

Wysokie temperatury i stały kontakt ze słońcem sprawiają, że samochód może zacząć się przegrzewać. Upał wpływa przede wszystkim na układ chłodniczy – jeśli wszystkie elementy w aucie działają tak, jak powinny, to w układach wewnątrz samochodu powinna utrzymać się stała temperatura. Wystarczy jednak niewielkie zaniedbanie ze strony kierowcy, by doszło do problemów z ciśnieniem oleju, czy nawet z przegrzaniem silnika samochodu. Dlatego właśnie należy oddawać samochody na przeglądy – wymiana nawet niewielkiego, zdawać by się mogło niepozornego elementu może mieć wpływ na pracę samochodu latem. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają też na pracę akumulatora, latem warto więc zaglądać do niego szczególnie często i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.

Samochód zimą

Zima to czas, który szczególnie sprzyja powstawaniu rdzy. Dotyczy to zwłaszcza tych samochodów, które są nieustannie wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Pojazdy, które codziennie chowane są do garażu nie mają zwykle aż takich problemów z korozją. Pojawianie się rdzy jest częste w autach, które cały czas stoją na zewnątrz – działanie deszczu, śniegu, soli drogowej nie sprzyja wyglądowi naszemu auta. Warto pamiętać o tym, że lakier pełni jednak nie tylko funkcję estetyczna, ale też ochroną i postępująca korozja może być niebezpieczna podczas jazdy. Z drugiej strony należy też mieć na uwadze fakt, że korozja może dotyczyć nie tylko lakieru, ale też niektórych elementów nadwozia czy uszczelek.

Jak chronić auto przed działaniem czynników atmosferycznych?

Przede wszystkim warto stosować środki ochronne na lakier. Woskowanie to dość popularny zabieg, ale niestety ma on swoje minusy – jest stosunkowo krótkotrwały i trzeba pamiętać o regularnym odnawianiu warstwy wosku na samochodzie. Osobom, które nie mają czasu ani chęci na nakładanie wosku co kilka tygodni, polecamy raczej ceramiczną powłokę firewall. To bardziej zaawansowana metoda ochronna, oparta o nanotechnologię. Nakładana na powierzchnię samochodu substancja zamienia się w ciało stałe, które stanowi rodzaj „pancerza” dla naszego samochodu. Dzięki powłoce ceramicznej samochód jest bardzo dobrze chroniony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi przez cały rok. Mowa tu zarówno o szkodliwym dla lakieru promieniowaniu UV, jak i ochronie przed działaniem deszczu i śniegu. Powłoka ceramiczna skutecznie chroni również zimą, gdy samochód jest narażony na kontakt z solą drogową, która niekorzystnie oddziałuje na lakier. Co więcej, dzięki powłoce ceramicznej nie musimy też aż tak często myć samochodu – powłoka jest skonstruowana w taki sposób, że skutecznie odpycha brud oraz wodę, co sprzyja utrzymywaniu czystości.

Autor: Pozycjoneria.pl. Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Ecopless z Pszczyny.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ