W niejednym domu budżet domowy nie zawsze się dopina. Wówczas kierując się rozsądkiem szuka się oszczędności, które pozwolą doprowadzić gospodarkę domowymi oszczędnościami do porządku. W poszukiwaniu oszczędności oczy w wielu rodzinach kieruje się w stronę posiadanego samochodu. Faktem jest, że potrafią one generować całkiem wysokie koszty.
Paliwo nie jest tanie, a nie można zapominać również o przeglądach, wymianie zużytych już, czy uszkodzonych części mechanicznych lub blacharskich. Koszty ubezpieczenia również nie pozwalają spać spokojnie, a trzeba przyznać, że z każdy rokiem zakłady ubezpieczeń lubią postraszyć podwyżką obowiązkowych ubezpieczeń. To sprawia często, że oszczędności szuka się w nieco inny sposób, ale czy warto?
Tanie nie znaczy oszczędnie.
Jeszcze pewnie wielu kierowców pamięta, że na rynku motoryzacyjnym nie było zbyt wielu oryginalnych części, a cena oryginalnych sprowadzanych z zagranicy były horrendalnie wysokie. Ratując się kierowcy często kupowali tańsze krajowe zamienniki, których jakość nie zawsze była najlepsza. Jednak wówczas nie było za bardzo innego wyjścia. Obecnie na rynku można kupić praktycznie wszystkie części samochodowe, do większości samochodów. Sieci hurtowni oraz sklepów oferują od ręki zarówno części oryginalne jak i zamienniki. Jedno się zmieniło, współczesne zamienniki nie są już produkowane jak kiedyś przez naszych krajowych rzemieślników, ale przez producentów mających swoje siedziby na dalekim wschodzie. A jeśli części nie ma na stanie, to w ciągu kilku dni będą sprowadzone na zamówienie. Trzeba przyznać, że ceny części oryginalnych, a także ich zamienników różnią się od siebie diametralnie. Części oryginalne są droższe i to zdarza się, że nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście to kusi. Trzeba jednak się zastanowić, czy jakość zamienników jest na tyle dobra, że spokojnie założylibyśmy je swoich samochodach. Jak to często się mówi, coś za coś. Niskie ceny zamienników części samochodowych spowodowana jest nie tylko niskimi kosztami produkcji – ale również użyciem niskiej jakości surowca, niechlujnością w wykonaniu. Kto kupował zamienniki ten wie, że bywa tak, iż część, która była teoretycznie przeznaczona do konkretnego modelu samochodu nie pasowała i trzeba było ingerować w jej strukturę. Taka ingerencja dodatkowo osłabić może część w skutek czego jej żywotność nie będzie zbyt wysoka. Oczywiście, nie każdy zamiennik jest słabej jakości, jednak specjaliści przestrzegają przed huraoptymistyczne stosowanie zamienników, szczególnie tych najtańszych. Zamiast oszczędności można wydać więcej niż się przypuszcza.
Opony taniej kupię..
Jedną z najważniejszych części zamiennych do samochodu jest opona. Ten niepozorny kawałek gumy, jak często jest postrzegana przez właścicieli samochodów, ma ogromny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, o czym chyba wszyscy wiedzą, ale również na żywotność innych części pracujących w samochodzie. Pracujące w samochodach opony podczas jazdy przenoszą wszelkie drgania na elementy zawieszenia. Im więcej drgań będzie przekazanych na części samochodowe, tym szybciej mogą one ulec uszkodzeniu, a ponadto tym gorszy komfort jazdy będzie odczuwał kierowca oraz pozostali pasażerowie. Jakość widać ma znaczenie. Niestety podobnie jak w przypadku oryginalnych i pewnych części zamiennych do pojazdów, również za dobre opony również trzeba trochę więcej zapłacić. Można oczywiście podobnie jak w przypadku zamienników części pokusić się o tanie bezmarkowe opony. Koszt takich opon jest niższy o około 50%, ale jakość jaką się otrzymuje wraz z tymi oponami nie jest warta często nawet tych pieniędzy. Często wizualnie opona jest wręcz doskonała, przypomina do złudzenia te pochodzące z renomowanych fabryk, ale to tylko złudzenie. Pokazują to niezależne testy, które wykazują że opony te często nie spełniają odpowiedniego poziom bezpieczeństwa, nie wspominając też o odpowiednim komforcie jazdy związanym z tłumieniem nierówności, których przecież pełno na drogach. Nie warto szukając oszczędności kupować podobnych niskobudżetowych opon. Zamiast tego, można się zastanowić nad zakupem opon bieżnikowanych. Kiedyś bieżnikowaniem zajmowały się warsztaty rzemieślnicze, obecnie pomału do takiego ponownego wykorzystania opon przekonują się producenci opon. Oferowane opony bieżnikowane są nie tylko bezpieczne, ale też pozwalają na ograniczenie ilości składowanych zużytych opon, których co raz więcej na wysypiskach.