Sposoby wykrywania nieszczelności klimatyzacji

Prawidłowe działanie klimatyzacji zależy w głównej mierze od szczelności całego układu. Dlatego trzeba regularnie sprawdzać cały układ pod kątem ewentualnego „uciekania” czynnika roboczego. Szczególną uwagę warto zwrócić na miejsca, które są pokryte korozją lub oleistym nalotem. Oprócz metod organoleptycznych warto także zastosować nieco dokładniejsze sposoby.

Jak działa środek pieniący?

Podstawową metodą pozwalającą wykryć nieszczelność w układzie klimatyzacji jest zastosowanie środka pieniącego. Do tego celu nie jest wymagany specjalny sprzęt. Środkiem pieniącym może być także woda z mydłem. Na rynku dostępne są specjalne pianki dedykowane do układu klimatyzacji. Roztwór należy nanieść na węże, przewody, zawory oraz złączki. Następnie trzeba uruchomić klimatyzację. W miejscu, gdzie występuje nieszczelność, można zauważyć pieniący się preparat. Jest to bardzo prosta metoda wykrycia nieszczelności w klimatyzacji. Niestety ma też swoje wady. Z jej pomocą nie można sprawdzić miejsc trudnodostępnych, w których nie da się rozpylić środka pieniącego.

W jaki sposób można wykryć nieszczelność dzięki lampie UV?

Kolejną metodą na wykrycie nieszczelności w układzie klimatyzacji jest zastosowanie lampy UV. Jeszcze przed uruchomieniem lampy konieczne jest dodanie do czynnika roboczego preparatu nazywanego kontrastem. Pod wpływem działania promieni UV płyn kontrastowy zabarwia się na kolor jaskrawo żółty lub zielony. Jeżeli środek nie został zaaplikowany podczas ostatniego serwisu klimatyzacji, to można go wstrzyknąć tuż przed wykonaniem próby szczelności. O skuteczności metody decyduje także dodanie odpowiedniej ilości płynu kontrastowego. Zbyt duża ilość płynu będzie mieć negatywne oddziaływanie na sprężarkę. Przed włączeniem lampy UV należy założyć okulary chroniące oczy.

Czym jest elektroniczny wykrywacz nieszczelności?

Elektroniczny wykrywacz nieszczelności to urządzenie, które cieszy się dużą popularnością. Służy ono do diagnozowania wycieku czynnika chłodzącego. Urządzenie pozwala na szybkie sprawdzenie całego układu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności pomiaru. Wykrywacze nieszczelności mają wbudowaną regulację czułości. Dzięki temu są w stanie wykryć nawet minimalne ubytki czynnika. Podczas kontroli głowica pomiarowa urządzenia jest przesuwana po linii przewodów oraz wszystkich podzespołów układu. Bardzo ważne jest tempo badania i przesuwania sondy. Powinno ono oscylować w granicach 5 cm/sekundę. Oprócz tego należy pamiętać, aby głowica nie była oddalona od sprawdzanego elementu o więcej niż 5 mm. W przypadku wykrycia wycieku urządzenie włącza sygnał dźwiękowy.

Na czym polega próba ciśnieniowa?

Próba ciśnieniowa polega na wprowadzeniu do układu azotu pod wysokim ciśnieniem. Przed wpompowaniem gazu należy opróżnić cały układ. Wartość ciśnienia wtłaczanego gazu zazwyczaj nie przekracza 12 bar. Dokładną wartość ciśnienia należy dopasować do wskazań producenta danego układu klimatyzacji. Jeżeli wykonujemy taką próbę samodzielnie, to trzeba dodać do azotu barwnik, który ułatwi zlokalizowanie nieszczelności. Czynnikiem wskazującym na nieszczelność w układzie będzie także charakterystyczny świst dobiegający z miejsca rozszczelnienia. Po napełnieniu układu i odczekaniu 20 minut trzeba zweryfikować ciśnienie. Jego spadek jednoznacznie wskazuje na nieszczelność w układzie.

Wybierając rozwiązania ułatwiające stwierdzenie nieszczelności w układzie klimatyzacji, warto postawić na produkty włoskiej firmy Errecom. Firma oferuje zarówno przyrządy do wykrywania nieszczelności, jak i barwniki UV, płyny oraz pianki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ