Długoterminowy wynajem auta to opcja bardzo atrakcyjna zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Czemu więc warto się na niego zdecydować?

Prowadzisz małą firmę. Flota własnych samochodów jest ci niepotrzebna, bo do rozwiezienia towaru klientom wystarczy jeden lub dwa dostawcze auta. Wiesz jednak, że w przypadku niewielkich i średnich przedsiębiorstw kupno pojazdu nie zawsze okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Wiesz także, że leasing (który wybiera blisko 80% przedsiębiorców) również ma pewne wady.

Raty ponoszone w związku z nim możesz wprawdzie wliczyć w koszty uzyskania przychody i odliczyć dzięki nim VAT, ale poważnie obniżają one zdolność kredytową twojej firmy. Poza tym po wygaśnięciu umowy koszty eksploatacji auta znacznie rosną, a jego sprzedaż byłaby niezbyt opłacalna, bo przez okres, kiedy je użytkowałeś bardzo obniżyła się jego wartość rynkowa. Rozwiązaniem tych problemów może okazać się długoterminowy wynajem samochodu.

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Taka usługa z roku na rok staje się w naszym kraju coraz popularniejsza. W 2016 w salonach motoryzacyjnych zakupiono bowiem ponad 70 tysięcy aut przeznaczonych właśnie na długoterminowy wynajem, co oznacza wzrost o 30% w stosunku do poprzedniego roku. Zmiany widać także wśród klientów, którzy na takie rozwiązanie w tym okresie decydowali się 10% częściej.

Na czym jednak polega taka usługa? Wszystko zaczyna się od oszacowania ilości kilometrów, którą wynajmujący ma pokonać wypożyczonym autem przez okres trwania usługi. Przede wszystkim od tego uzależnione są całościowe koszty wynajmu, na które składają się między innymi opłaty za serwisowanie auta, ubezpieczenie i udostępnienie auta zastępczego w razie awarii. Koszt może być opłacony z góry lub rozłożony na płacone co miesiąc raty.

Kto powinien wybrać wynajem długoterminowy?

Usługa długoterminowego wynajmu aut jest skierowana do wszystkich klientów. Szczególnie atrakcyjną opcją okaże się jednak dla firm – zarówno małych i średnich, jak i tych korzystających z naprawdę dużej floty. W pierwszym przypadku skorzystanie z tej usługi pozwoli na znaczne uproszczenie zarządzania flotą, bo gdy składa się ona jedynie z kilku wypożyczonych samochodów, zbędne okazuje się zatrudnienie opiekującego się nią menedżera.

W dużych firmach największą zaletą jest natomiast uproszczenie księgowości. Przy odpowiednio sporządzonej umowie możliwe jest bowiem zminimalizowanie liczby faktur za wydatki związane z utrzymaniem floty do jednego dokumentu. Na tym oczywiście zalety tej oferowanej przez wypożyczalnię samochodów usługi się nie kończą.

Długoterminowy wynajem – czemu warto?

Najważniejszą z nich okazuje się na pewno fakt, że comiesięczne opłaty nie są zobowiązaniem finansowym, więc nie obniżają zdolności kredytowej. Ponadto, tak jak w przypadku rat leasingowych są traktowane jako koszt uzyskania przychodu, co oznacza, że możesz odliczyć je od VAT-u. Decydując się na wynajem długoterminowy nie musisz też zaprzątać sobie głowy wszystkimi formalnościami i naprawami związanymi z eksploatacją auta – spoczywają one na wypożyczalni.

Po zakończeniu okresu umowy nie musisz też martwić się sprzedażą auta, które podczas użytkowania mocno straciło na wartości. Zajmie się tym wynajmująca je firma, a ty po prostu możesz wynająć kolejny samochód i znów cieszyć się nowym, dostosowanych do twoich potrzeb pojazdem. Oczywiście bez zbędnych kosztów (wynajem jest zwykle tańszy niż leasing) i problemów wynikających z eksploatacji własnego auta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ